Türkiye’de uzun yıllar birçok basın kuruluşunda fotoğrafçılık yapan Mustafa Seven, internet ve mobil dünyanın en popüler fotoğraf paylaşım hizmetlerinden Instagram’da çok büyük bir üne kavuştu. Günlük hayata ait anları yansıttığı kareleriyle Türkiye’de takipçi rekoru kıran, dünyanın dört bir yanında da binlerce hayrana kavuşan Seven’in fotoğrafları, aynı zamanda Twitter ve Facebook’ta da paylaşılıyor.

Sosyal medyada küresel alanda ün kazanan ‘efsane Türk’ Mustafa Seven Fotograf Sergisi "Tek" 7 Mart'ta Galeri Eksen'de...

Fotograflarını uzun yıllar gazete ve dergilerde görmeye alıştığımız Mustafa Seven’in “Tek” isimli fotograf sergisi yaşamın içinden farklı anları içeren ve Seven’in fotografik dilinin ipuçlarını barındıran fotografları bir araya getiriyor. Seven’in Türkiye genelinde yapmış olduğu yolculuklarda, dost sohbetlerinde ve içine karıştığı yaşamlarda ortaya çıkan karelerin ortak yanı ise yaşam ile kurduğu bağ.

Büyütmek için tıklayın.
Büyütmek için tıklayın.

Mustafa Seven için fotograf karelerindeki insanlar yerler, kurdukları ilişkiler onun kendi için yarattığı yaşam alanının en önemli parçaları. Asıl hayatın sokaklarda olduğunu, fotograflarında gördüğümüz kişilerle sohbet etmekten ve onların fotograflarını çekmekten mutlu olduğunu söyleyen Seven, aslında hayatın bir yolculuktan ibaret olduğunu belirtiyor.

Mustafa Seven uzun yıllar fotografın birçok alanında üretim yapmış ve bunları farklı mecralarda bizlere sunmuş bir fotografçı. Seven'in son yıllardaki yayın mecrası ise Instagram.

Büyütmek için tıklayın.
Büyütmek için tıklayın.

Instagram kullancıları arasında Türkiye’de en fazla takipçi sayısına sahip Seven’in fotografları dünyanın birçok yerindeki hayran kitlesi tarafından da takip ediliyor. Mustafa Seven’in 7 Mart'tan itibaren Nişantaşı Galeri Eksen'de izleyicilerle buluşacak "Tek" Fotograf Sergisi Seven’in son dönem çalışmalarının içinden bir seçkiyi barındırıyor.

Fotomuhabirliğinden reklam fotografçılığına dek geniş bir yelpazede üretim yapan Seven'in son yıllarda ticari işler dışında ürettiği ve takipçileriyle paylaştığı fotograflardan yapılan seçki aynı zamanda Instagram'da paylaşılan kare formatların kimilerinin tam kadrajlarını barındırıyor.

Büyütmek için tıklayın.
Büyütmek için tıklayın.

MUSTAFA SEVEN HAKKINDA
1974 yılında Sivas’da doğan Seven 1995 yılında Sabah Gazetesi Dergi Grubu’nda başladığı foto muhabirliğini sırasıyla Hürriyet Dergi Grubu, Gazete Pazar, Milliyet ve son olarak da fotograf editörü olarak Akşam Gazetesi’nde sürdürdü. Fotomuhabirliği yıllarından sonra 2006 yılında GİF’i (Güzel İşler Fotografhanesi) kuran Seven çalışmalarını reklam alanında ve özel projeler ile GİF çatısı altında yürütüyor.

Sergi 7-28 Mart 2013 tarihleri arasında Pazar günleri hariç hergün10:00-19:00 saatleri arasında gezilebilir.

www.mustafaseven.com

KIYMETLİ HAYAT

Mustafa Seven’in fotografçılığı hakkında Ahmet Tulgar’dan katalog yazısı: Kıymetli hayat

Mustafa Seven'in bu sergideki fotoğraflarından huzur taşıyor, huzur yansıyor. Oysa Mustafa senelerce haber fotoğrafçılığı yapmış, haberin peşinden, habere koşmuştu. Öyleyse gündelik hayatın ritmini bozan, akışını dalgalandıran, gidişatını raydan çıkaran 'haber değerli' olayların senelerce sürmüş yıpratıcı takibinden sonra onun da nicedir aradığı bu olmasın zaten: Hayatın ortasında, gündelik hayatın ortalık yerinde bulunmuş tekil huzur.

Seven'in fotoğraflarındaki kadrajla vurgulanan orantı da buna işaret ediyor: Geniş uzamların merkezinde kendini nihayet ulaşılmış huzura bırakmış tekil insan.

Seven, deklanşöre basmak için bir dalgalanma, bir sarsılma beklemiyor artık. Kıymeti huzurda buluyor. Fotoğrafının kıymeti bundan. Gündelik hayatın sıradan herhangi bir anında ve sokaktaki, açıktaki herhangi bir insanın hayatında, hayatın kıymetini saptıyor oluşundan.

Mustafa Seven'in gündelik hayat fotoğrafları, o gündelik hayatın kıymetini vurgularken, bir yandan da tekil seyirciyi bu gündelik hayat için mücadele etme, sahip çıkma, savunma iradesine gönderiyor. "Eğer gündelik hayat bu denli kıymetli bir şeyse, bu kıymete daha fazla sahip çıkmak, bu hayatı daha iradi yaşamak gerek" diyor sanki.

Büyütmek için tıklayın.
Büyütmek için tıklayın.

Son birkaç yıldır cep telefonlarının kameraları ile sosyal paylaşım sitelerinin birbirlerini karşılıklı tetiklemesi sonucunda insanlar, gündelik hayatlarına daha fazla vizörden bakmaya, gündelik hayatlarını daha fazla saptamaya, daha fazla kadrajlamaya, dahası elde ettikleri imajı teknolojik müdahalelerle yeniden üretmeye yöneldiler. Bu güçlü bir trend. Herkes kendi gündelik hayatının kıymetini vurguluyor artık. Bakmaya, sergilemeye değer olduğunu. Bu iyi bir şey. Herkes gündelik hayatının değeri ile daha fazla ilgili, ilgileniyor böylece çünkü. Herkes hayatının değerini artırmanın isteklisi artık.

Mustafa Seven, 'Instagram' adlı fotoğraf paylaşım sitesinde çok geniş kitlelerle paylaştığı bir dizi fotoğrafını bu sergide özgün kadrajları ile ve büyük formatta bir kez daha sunarken, gündelik hayattan alıp yeniden ürettiği imajları teknik müdahale ve rötuşlarından arındırıp eski hallerine döndürerek kendisinin ve fotoğrafının geldiği yere, kaynağa, sokağa, gündelik hayata dönüyormuş gibi bir jest sergiliyor.

Sadece fotoğraflardaki imajla değil, fotoğrafların üretim sürecindeki döngüsel hareket ile de bize gündelik hayatı, orada bulunabilecek kıymetli huzuru işaret ediyor.

Mustafa Seven sokağı ve sokaktaki insanı iyi gözlemlemiş, gözlemleyen bir sanatçı. Haber fotoğrafı ile sanat fotoğrafının buluştuğu yerde duruyor ve bazen habere bazen sanata bakıyor. Tercihi artık sanattan yana olmalı. Haberin sathiliğinden sanatın derinliğine doğru. Fotoğraflarının uzamlarında derinliği özellikle vurgulaması bundan olmalı.

Ama zaten huzur da derinlikte, değil midir?