Intel FATİH için hazırlanıyor

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel, tüm öğrencilere tablet bilgisayar ve eğitim yazılım pakedi verilmesini öngören dev FATİH projesi için hazırlık yaptığını açıkladı.

Haberler 06.12.2011 - 16:37

Intel FATİH için hazırlanıyor

İntel Genel Müdürü Burak Aydın, ''FATİH Projesi sadece donanım projesi değil. Bir dönüşüm ve çözüm projesi. Bu projenin bir parçası olmak istiyoruz. İş ortaklarımızla beraber bu konuda çalışıyoruz'' dedi.

Aydın, İntel Teknoloji Konferanslarının 15'incisi kapsamında basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Avrupa'daki borç krizine karşı Türkiye ekonomisinin güçlü bir duruş sergilediğini belirterek, Tüketici Güven Endeksinin yüzde 80 ila 90'lar arasında olmasının bunun en net göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye pazarını gerek büyüyen ekonomisi gerekse de genç nüfusu dolayısıyla oldukça önemsediklerini ifade eden Aydın, Türkiye'de bilgisayar ve internet kullanımının artmaya devam ettiğini bunun da bilgisayar ve akıllı cihazlar pazarını her geçen gün büyüttüğünü dile getirdi.

İnternet kullanımı ve internet üzerinden alışverişin artık bakkallara kadar indiğini anlatan Aydın, şunları kaydetti:

''Türkiye'de satılan bilgisayarların yüzde 75'i mobil, yüzde 25'i ise masa üstü olarak tabir ettiğimiz türden. Görüldüğü gibi pazar mobil bilgisayar tarafına kaymış durumda. Pazarın yüzde 67'sini tüketiciler, yüzde 17'sini KOBİ'ler, geri kalanını da kurumsal müşteriler oluşturuyor. Türkiye pazarının büyüme rakamlarına bakıldığında geleneksel olarak büyüme yüzde 20'lerin üzerinde. Yani çok hızlı büyüyen bir pazar söz konusu. Bununla orantılı olarak ülkemizde yaklaşık 32 milyon internet kullanıcısı var. Facebook ve MSN'de ilk 5'e giriyoruz. Twitter'da 7'nciyiz. Teknolojiyi çok seven bir tüketici kitlesi var. Bunun da nedeni oldukça genç bir nüfusa sahip olmamız.''

Aydın, İntel'in 2003 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığıyla işbirliği içinde olduğunu, bu işbirliği kapsamında 175 bin öğretmen ile 75 bin öğrenciye bilgisayar eğitimi verildiğini aktardı.

Bilgisayar ve teknolojinin eğitimde daha etkin kullanılması adına FATİH Projesi'ne önem verdiklerini belirten Aydın, ''FATİH Projesi sadece donanım projesi değil. Bir dönüşüm ve çözüm projesi. Bu projenin içerisinde tabletin yanında akıllı tahtalar ve öğretmenlere bilgisayar sağlamak da var. Projenin bir parçası olmak istiyoruz. İş ortaklarımızla beraber bu konuda çalışıyoruz'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...