Intel, PC satışlarıyla birlikte düşüşe geçti

Dünyanın en büyük çip üretcisi Intel, düşen PC satışlarının en büyük mağdurlarından biri oldu.

18.07.2013 - 09:49

Intel, PC satışlarıyla birlikte düşüşe geçti

Akıllı telefon ve tablet bilgisayarların tehdidi altındaki masa üstü bilgisayarlar, dünyanın en büyük çip üreticisi Intel’in mali tablosunu sarstı.


Intel’in dün açıkladığı mali dönem rakamlarına göre, şirket üst üste dördüncü çeyrekte de satışlarında düşüş yaşadı.

ABD merkezli şirketin 2013’ün ikinci çeyreğinde küresel PC nakliyatı yüzde 11 azalırken, Intel’in dizüstü bilgisayar satışları son 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. Araştırma şirketleri Gartner ve iSuppli’nin verilerine göre, Intel’in gelirinin 3’te 2’sini sağlayan çip satışları da yüzde 7,5 azaldı.

Mobil piyasaya ayak uydurmak için büyük çaba sarfeden Intel’in CEO’su Brian Krzanich, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, “Ortaya çıkan trendleri tespit etmek ve gereke hamleleri yapmak bizim işimiz” demişti.

Intel’in CEO’luk görevine Mayıs ayında atanan Krzanich, ‘ultra-mobil’ çevresine uyum sağlamak için yönetim kadrosunda değişime gitmiş ve ‘bilgisayar alanında değerlendirilmeyen fırsat bırakmayağız’ mesajını vermişti.

Intel, ‘Atom’ mobil işlemcilerine odaklanırken, PC üretiminin çekirdek faaliyet olarak kalacağını belirtmişti.

ÜMİTLER KAYBOLMUŞ DEĞİL
CNNMoney’in haberine göre, her ne kadar rakamlar PC piyasası için olumlu görünmese de, sektör yeniden canlanmayı bekliyor.

PC satışlarının genelde üçüncü çeyreklerde iyi bir performans sergilediğine dikkat çekilirken, Windows 8.1 işletim sistemiyle bilgisayar kullanıcıları üzerinde oluşan kafa karışıklığının da ortadan kalkacağı ümit ediliyor.

PC sektöründe fiyatlar genel olarak aşağı çekilirken, Intel’in de masa üstü ve tabletler için geliştirdiği Bay Trail işlemcilerin de düşük bir fiyat aralığı belirleyeceği ifade edildi.

Intel, 2013’ün ikinci çeyreğinde net gelirinin 2 milyar dolara düştüğünü açıklarken, bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29’luk azalışı temsil ediyor. Şirketin satışarı ise yüzde 5 azalarak 12.8 milyar dolara geriledi ve analistlerin 12.9 milyar dolarlık tahminin ıskaladı.

Çip devinin üçüncü çeyrekteki satışlarının 13-14 milyar dolar arasında olması bekleniyor. Ancak bu rakamlar Wall Street’in tahminin altında yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...