Intel, yeni Intel® Core™ işlemci ailesini tanıttı. Firma, Intel Turbo Boost Technology‘yi de içeren yenilikçi teknolojinin 'akıllı bilgi işlem çağını başlatacağını' açıkladı. Akıllı işlemci serisi, masaüstü ve mobil bilgisayarlardan, ATM’lere ve tıbbi ekipmanlara kadar çok çeşitli cihazlara akıllı performans özelliği kazandıracak.

Intel’in işlemci teknolojisini geliştirmek için gerçekleştirdiği yenilikçi çalışmalar ve Ar-Ge yatırımları sayesinde mobilite alanında hızlı gelişmeler yaşandığını belirten Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem şunları söyledi: “Mobilite ve mobil İnternet, her geçen gün yaygınlığını daha da artıracak. Bu gelişmelerin yaşanmasında ise Intel’in sunduğu akıllı teknolojilerin rolü çok büyük. Intel sayesinde işlemci performansları giderek artıyor, işlemci güç tüketimi düşüyor, daha az pil ihtiyacı olan teknolojiler hayatımıza giriyor.”

Intel® Core™ işlemci ailesi, grafiğin yaygın kullanılan PC işlemcilerine entegre edilmesinde bir ilki başarıyor. Intel® HD Graphics ile işlemciler, çekici görseller ve akıcı HD video oynatımı sağlıyor. Bu ayrıca, çok kanallı Dolby* TrueHD ve DTS* Premium Suite ev sineması sesini sağlamak açısından endüstrinin ilk entegre çözümü olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Intel® HD Graphics, ek bir video kartına ihtiyaç duymadan yaygın kullanılan günlük 3D oyunları destekliyor ve yeni Microsoft Windows* 7 işletim sistemi için tam destek sağlıyor.

2009 yılında krizden etkilenerek, bir durgunluk yaşayan bilişim sektörünün 2010’un ikinci yarısında toparlanmaya geçmesini beklediklerini belirten Çiğdem Ertem, ekonomik krizden artık daha az bahsetmeye başlayacaklarını ifade etti.

EKONOMİK KRİZDEN DAHA AZ KONUŞACAĞIZ
Ertem, "Henüz yılın çok başında olmamıza rağmen ufukta daha iyi günlerin bizi beklediğini ve artık, ekonomik krizden daha fazla bahsetmeyeceğimizi düşünüyorum. Sektörün 2010 yılının ikinci yarısında toparlanmaya geçmesi, 2011 yılında da tekrar çift haneli büyüme rakamlarına ulaşması bekleniyor.

"Telekom yatırımları, sosyal ağların gelişimi ve 2009’da hayatımıza giren 3G teknolojisi sektörümüz için önemli bir fırsat. Intel de, insanlığı geleceğe taşıma vizyonunun bir parçası olarak, bu gelişim ve girişimlerin her alanında öncü ve lider konumu ile var olacak” dedi.

Intel’in ödüllü “Nehalem” mikromimarisine dayanan 2010 Intel® Core™ işlemci ailesi, ihtiyaca göre performans sağlayan akıllı Turbo Boost Technology’yi de içeriyor. Bu yeni masaüstü, mobil ve gömülü işlemciler, müzik, oyunlar, videolar, fotoğraflar, sosyal ağlar ve yaygın olarak kullanılan diğer zorlu uygulamalarda akıllı bir şekilde performans gösteriyor. Kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında performans sağlarken, ihtiyaç duymadıklarında işlemci çekirdeklerini kapatarak enerji tasarrufu sağlıyor ve enerji tüketimini azaltıyor.

Ayrıca, tümüyle yeni 2010 Intel® Core™ işlemcilerin kullanıldığı çok ince dizüstüler, bir inçten daha ince sistemler için performans, şıklık ve uzun pil ömrü dengesini sağlıyor. Yeni işlemci ailesi, masaüstü ve mobil bilgisayarların yanı sıra bilet kiosk’leri ve kendi kendini kontrol eden makineler, ATM’ler, dijital levhalar, tıbbi ekipmanlar, iletişim ekipmanları ve endüstriyel makineleri de içeren, daha akıllı bağlantılı dünyadaki PC gibi çalışan çok çeşitli cihazlarda da kullanılabiliyor.

Bu sayede bir banka veya perakende mağazasındaki sistem sahipleri, ATM’lerini, kiosk’larını ve akıllı yazar kasalarını daha iyi yönetebilecek. Söz konusu cihazlar iş yükünü optimize edip enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra bağlandıkları ağı uzaktan yönetebilme ve daha etkin reklam kampanyaları için video analitiğine dayanan ölçümleri toplayabilme gibi becerilere sahip olabilecek.