San Fransisco’da yapılan ortak basın toplantısında konuşan Intel ve Microsoft yetkilileri, daha önce olmadığı kadar yoğun bir işbirliği içinde çalıştıklarını ve ‘gurur duyacakları’ bir işletim sistemi yaratmak için sadece yazılım değil donanım tarafında da yoğun mesai harcadıklarını belirtti.

Bilişim camiasında kullanılan takma adıyla ‘Wintel’ işbirliği, iki yılı aşkın bir süre önce, Microsoft’un işletim sistemi Windows Vista’yı piyasaya sürdüğü günün hemen ertesinde başladı. Zaman içinde Vista’ya yönelik negatif yorumlarla başı ağrıyan Microsoft, Intel’le işbirliğine giderek aynı kazaya uğramamak istiyor.

Microsoft’tan Mike Angiulo BBC’ye verdiği demeçte, Windows 7’nin mühendislik ekibine bugüne kadarki en yüksek yatırımı yaptıklarını, yüzlerce mühendisin hem yazılım hem de donanım ayağında aylarca çalıştığını belirtti.

VISTA VE 7 KARŞILAŞTIRMASI
İki firmanın yetkilileri basın toplantısında demolar da gerçekleştirdi. Birinde Vista diğerinde Windows 7 kurulu olan iki Leonovo T400 dizüstü bilgisayarda aynı video dosyası çalıştırıldı. Sonunda yapılan ölçümde 7 yüklü olan bilgisayarın Vista yüklü olana kıyasla yaklaşık yüzde 20 daha verimli enerji tükettiği belirlendi.

Sonucun enerji tasarrufu anlamında umut verici olduğunu söyleyen firma yetkilileri, verimlilik ve hız artış oranının Windows 7 kurulu olan bilgisayara ve donanıma bağlı olarak değişebileceğini vurguladı.

Çok eleştiri alan Vista’dan sonra Windows 7’ye de şüpheyle yaklaşan bilişim yazarları yok değil. Onlara göre en çok hangi donanım ve konfigürasyonla azami enerji tasarrufu sağlanabileceğini öğrenmek için bilgisayar sahiplerinin sürekli aralarında bilgi alışverişi yapmak zorunda kalacaklarını savunuyor.