Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Maddeleri dün gece kabul edilen internet düzenlemesi, tasarının en dikkat çeken ve tartışılan bölümünü oluşturuyor.

Yeni yasaya göre, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda, mahkeme kararı olmaksızın söz konusu içeriği doğrudan engelleyebilecek.

TİB'e içeriğin durdurulması talebinde bulunulabilecek, yeni oluşturulacak Erişim Sağlayıcılar Birliği ise 4 saat içinde gereğini yapacak.

Eğer vatandaş, internette kişilik haklarının ihlal edildiğini düşünürse mahkemeye başvurabilecek.

Mahkeme 24 saat içinde içeriği engelleme kararı verebilecek.

Kamuoyu ve muhalefetin yoğun tepkisine neden olan yasayla ilgili açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 'internete sansür' iddialarını yalanlamıştı.HABERE GİT

125 maddelik torba yasayla ayrıca, engellilerin taşınmasında kullanılan yüksek tavanlı araçlar için de ÖTV indirimi yapılacak.

İş ilişkisinde, "eşit davranma ilkesi" kapsamında, engellilik nedeniyle ayrım yapılamayacak, doğrudan ve dolaylı ayrımcılık dahil olmak üzere engelliliğe dayalı her türlü ayrımcılık yasak olacak.

65 yaş ve üzeri kişiler, belediyelerin sağladığı şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz, demiryolları ve denizyollarının şehirler arası hatlarındansa yüzde 50 indirimli faydalanacak.

Yasayla otoyolların işletmesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı altında kurulacak bir şirkete devredilecek ve halka arz edilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylaması durumunda yasa, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.