İnternet filtresini işletmeler test edecek

BTK İkinci Başkanı Beydoğan, 22 Kasım'da yürürlüğe girecek olan internet filtresinin 22 Ağustos'tan itibaren servis sağlayıcılar tarafından test edilmeye başlanacağını bildirdi.

Anadolu Ajansı 11.08.2011 - 14:53

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu İkinci Başkanı Ayhan Beydoğan, 22 Kasım'da yürürlüğe girecek olan internet filtresi uygulamasının, bunu uygulamaktan sorumlu servis sağlayıcılar tarafından test edileceğini duyurdu.

Hizmete yönelik eleştiriler ve değerlendirmeler yapıldığını söyleyen Beydoğan, sonuç olarak 22 Şubat 2011'de yayımlanan kararları daha net bir şekilde aktarmak için yeni bir metin hazırladıklarını ifade etti. Beydoğan, ''Bu yaptığımız şey sadeleştirmedir. İşletmeciler hazırlıklarını yetiştiremedikleri için de 3 ay test süreci koyduk. 22 Kasımdan itibaren bu uygulama başlayacak'' diye konuştu. Bu hizmet için servis sağlayıcıların ek bir ücret talep etmeyeceklerini vurgulayan Beydoğan, aykırı durumları denetimlerle belirleyeceklerini kaydetti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, İkinci Başkan Ayhan Beydoğan ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen ile basın toplantısı yaptı.

22 Ağustosta test süreci başlayacak olan Güvenli İnternet Hizmeti'ne ilişkin Brüksel'e, Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle görüşmeye gittiğini belirterek, ''Görüştüğümüz yetkililer, Güvenli İnternet Hizmeti'ne yönelik bilgilendirmelerimizden memnun kaldı. AB'yi bu konuda bilgilendirmeye devam edeceğiz'' dedi.

Güvenli İnternet Hizmeti'ne ilişkin bilgi veren Acarer, bu hizmetin sunulmasına yönelik düzenlemenin geçen yıl temmuz ayında hazırlanan Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde ''İsteyen aboneler güvenli internet hizmetini ücretsiz olarak alma hakkına sahiptir'' şeklinde yer aldığını, BTK olarak bu düzenlemeye paralel olarak 22 Şubat'ta karar aldıklarını söyledi.

Bu hizmetin sunulması için internet servis sağlayıcılarının katılımıyla 20'nin üzerinde toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Acarer, hizmetin tamamen isteğe bağlı sunulacağını vurguladı.

Hazırladıkları yeni düzenlemede, bu hizmetin tamamen tercihe bağlı olduğunu belirttiklerini aktaran Acarer, ''22 Ağustos'tan sonra internet kullanıcıları ikiye ayrılacak; Güvenli İnternet Hizmeti'ni tercih edenler ve tercih etmeyenler. Tercih edenlere, servis sağlayıcılar şifre verecek. Bu şifre ile kullanıcı, ister aile, ister çocuk profilini tercih edecek. İsterse de Güvenli İnternet Hizmet'inden tamamen ayrılacak'' diye konuştu.

"BENİM ÇOCUKLARIM BÜYÜK"
Acarer, ''Birçok aile böyle bir düzenleme olmadığı için bilgisayarını çocuklarına kullandırmıyor veya internet abonesi olmuyor. Hizmetin yürürlüğe girmesiyle internet kullanıcı sayısı artacak'' değerlendirmesinde bulundu.

Güvenli İnternet Hizmeti'ni seçen ebeveynlerin istedikleri kısıtlamaları devreye alacaklarını ifade eden Acarer, örneğin çocuğunun oyun oynamasını istemeyen ailenin, buna yönelik kısıtlamayı istediği anda devreye alabileceğini anlattı.

Acarer, Türkiye'de 10 milyon 900 binin üzerinde internet kullanıcısı bulunduğuna işaret ederek, daha önce sunulan filtreleme hizmetini, yavaşlamaya yol açması, kullanımı için prosedür gerektirmesi ve ücretli olması nedeniyle sadece 23 bin abonenin tercih ettiğini söyledi. Acarer, bu hizmeti kendisinin de kullanmadığını belirtti.

BTK Başkanı Acarer, Güvenli İnternet Hizmeti'nden yararlanacağını belirterek, ''Ben aile profilini kullanacağım. Çocuklarımın yaşları büyük. En küçüğü 15 yaşında'' dedi.

TÜRKİYE ÇOK ŞİKAYETÇİ
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen de basın mensuplarına, ''Türkiye'de iki haftada 20 bin kullanıcının internet sitelerine yönelik şikayette bulunduklarını, internet sitelerine yönelik yaptırımların devreye girdiği 23 Kasım 2007'den bu yana ise 320 bin şikayet geldiğini'' bildirdi. Türkiye'de internet kullanıcılarının çok hassas olduğunu ifade eden Şen, ''Avrupa Birliği ülkelerinde internet sitelerine yönelik şikayetler yıllık ortalama 5 bin. Türkiye'den daha çok internet kullanıcısı bulunan Avusturya'da yılda 4 bin, Almanya'da ise yılda 6 bin şikayet geliyor. Türkiye'de 23 Kasım 2007'den bu yana 320 bine ulaştı'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...