İnternet siyasi katılımı artırdı

Çinli sosyal bilimciler, internet sayesinde Çin'de siyasete katılımın arttığı kanısında. Ülkede 200 milyon blog bulunuyor.

30.10.2009 - 10:23

İnternet siyasi katılımı artırdı

Çin'de internet ortamında yaklaşık 1 milyon 300 forum ve 200 milyon civarında blog yayını bulunuyor. Forum ve blog, Çinlilerin internet aracılığıyla görüşlerini ve ve düşüncelerini ileteceği iki önemli pencere haline geldi.

Sosyal Bilimler Akademisi Basın ve İletişim Araştırma Enstitüsünden Araştırma Yardımcısı Yang Bingyan, diğer kanallarla kıyaslandığında internetin, vatandaşların siyasete ve tartışma konularına katılımında üç avantaj sunduğunu belirterek, bu avantajları şöyle sıraladı:

"Birincisi, internet aracılığıyla katılımın boyutu çok genişledi. İkincisi diğer platformlarla kıyaslandığında internete herkes girebiliyor. Üçüncü olarak da, duygu ve düşünceleri internet aracılığıyla aktarmak hem daha güvenli, hem daha kolay. Çünkü kişilerin kendini internet üzerinden ifade ederken isimlerini gizleme şansı da var."

Çin Uluslararası Radyosu'nun yorumuna göre, 360 milyon internet kullanıcısıyla bu konuda dünyada birinci sırada bulunan Çin'de internet, vatandaşlar için sadece teknolojik bir ürün değil, hayatın toplum, siyaset ve ekonomi gibi bütün alanlarını doğrudan etkileyen önemli bir elektronik iletişim ağı durumunda.

İnternetin Çin'deki önemini bir Çinli gazeteci "İnternet halka çok yakın olduğu kadar, Connanhay'a (Çin yönetiminin bulunduğu yer) da çok yakın" sözleriyle özetliyor.

Radyonun yorumunda, Çinliler için internetin yaygınlaşmasının yalnızca bir bilgi devrimi yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda demokrasinin gelişmesine de büyük katkı sağladığı ileri sürüldü. Yorumda internetin demokrasinin gelişmesinde olumlu rol oynamasını sürdürmek için, hükümetin bu yöndeki denetimleri arttırması kadar, vatandaşların da ilgili yasalara uymasının çok önemli olduğu ve böylece internetin Çin'de tam anlamıyla demokrasi inşasının yeni bir kanalı haline geleceği savunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...