İnternet yine Nobel adayı

Yeni medya dünyasından kısa kısa...

02.03.2011 - 10:41

İnternet yine Nobel adayı

İnternet tekrar Nobel’e aday oldu. Geçtiğimiz yıl Çinli insan hakları savunucusu Liu Ciabo’ya Nobel Barış Ödülü’nü kaybeden internetin bu yılki başlıca rakipleri arasında Wikileaks, Rus insan hakları grubu Memorial, Avrupa Birliği ve Afrikalı insan hakları savunucusu Sima Samar bulunuyor.

Yeni medya dünyasında meydana gelen diğer belli başlı gelişmeler şöyle:

- Hulu’nun CEO’su Jason Kilar IAB’nin Mediaweek etkinliğinde Hulu’nun geçtiğimiz yıl gerçekleşen 263 milyon dolarlık üyelik gelirlerinin 2011’de 500 milyon doların üzerinde olacağını söyledi. Hulu’nun 627 reklamvereni ve 250 içerik partneri bulunuyor.

- IAB ve Mobile Marketing Association mobil ortamlarda reklam alıp satmanın prensiplerini belirledi.

- IAB ayrıca Rising Stars kazananlarını açıkladı. Youtube, Microsoft, AOL, Pictela, Unicast ve Genex yarattıkları yeni internet reklamı çeşitleriyle bu ödülleri aldılar. Youtube üst barda billboard reklamı yaparken, Microsoft aşağı kayabilen sağ geniş skyscraperı, Genex ise alt barda yaratılabilen minisite’ı ile ilgi çekiyor.

- Facebook, grup text mesaj firması Beluga’yı açıklanmayan bir bedele satın aldı.

- iPad 2 Türkiye saatiyle akşam 20:00 civarında tanıtılıyor.

- Video arama motoru MeFeedia’nın raporuna göre, videoların yüzde 63’ü HTML5 ile uyumlu.

- Yönetim Kurulu’nda Gmail, Google Adsense ve Friendfeed’in kurucusu Paul Buchheit’in de bulunduğu Mylikes, 5,5 milyon dolar yatırım aldı. Mylikes.com sitesi listenizdeki arkadaşlarınıza Twitter ve YouTube videolarını paylaşarak para kazanmanızı sağlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...