İnterneti karıştıran uygulama

Erkeklerin bulundukları bölgedeki kadınları tespit etmesini sağlayan uygulama interneti karıştırdı.

02.04.2012 - 09:46

İnterneti karıştıran uygulama

The Girls Around Me (Etrafımdaki Kızlar) uygulamasını geliştiren Rus yazılımcı şirket, uygulamasını sadece kamuya açık verilerden yararlanarak yazdığını ve mahremiyet tartışmalarında günah keçisi durumuna düşürüldüğünü belirtti.

Arkadaşlarınızın nerede bulunduğunu tespit etmenizi sağlayan Foursquare ve Facebook verilerini kullanan uygulama, kullanıcıların etrafındaki kadınların yerlerini spesifik olarak haritada gösteriyor.

Rus iFree Innovations şirketi tarafından geliştirilen uygulama, kullanıcılardan gelen şikayet üzerinde Foursquare tarafından engellendi. Foursquare, söz konusu yazılımın, kullanıcı adreslerine ait verilere yönelik kuralları ihlal ettiği ve bu nedenle uygulama programlama arayüzüne (API) olan erişiminin bloke edildiğini belirtti.

“GÜNAH KEÇİSİ DEĞİLİZ”
i-Free Innovations ise yaptığı açıklamada, bazıları tarafından “ürkütücü” olarak yorunlanan uygulamanın kamuya açık bilgileri kullandığını ve diğer uygulamalara benzer bir fonksiyon içerdiğini ifade etti.

Wall Street Journal tarafından yayımlanan i-Free açıklamasında, “İnternetteki mahremiyet tartşmalarında şirketimizin günah keçisi olarak seçilmesi ahlak dışı bir durum... Uygulamaya gösterilen olumsuz yaklaşımın, uygulamanın amacına, hedeflerine, içeriklerine ve kısıtlamalarına yönelik bir yanlış anlamadan kaynaklandığını düşünüyoruz” denildi.

İSİMSİZ KULLANILMYOR
Rus şirket, The Girls Around Me uygulamasının kullanıcı ismi girilmeden kullanılamadığını, ayrıca sadece belli kişileri takip etmek gibi bir fonksiyonu da bulunmadığını belirtti.

i-Free, bugüne kadar 70 bin kişi tarafından indirilen uygulamanın, sadece Foursquare ve Facebook’ta bilgilerini kamuya sunan kadın kullanıcıları bulabildiğini belirtti. Ayrıca, uygulamayı kullananların, tespit ettikleri kadın kullanıcılarına sadece Facebook hesapları üzerinden mesaj atabildiği vurgulandı.

i-Free, internette mahremiyet konusuna çok önem verdiklerini ve The Girls Around Me uygulamasının geliştirilmeye devam edileceğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...