İnterneti kim kontrol etmeli?

ABD'de internete erişimi kimin kontrol etmesi gerektiği konusunda bugün ulusal bir tartışma başlatılıyor.

Haberler 18.06.2010 - 10:40

İnterneti kim kontrol etmeli?

ABD hükümeti, broadband (geniş bant) hizmeti veren şirketleri denetlemek ve tüketicilerin, interneti nasıl kullandıklarına bu şirketlerin karar vermesini önlemek istiyor.

Washington'dan Jane O'Brien'ın aktardığına göre Obama hükümetinin önümüzdeki 10 yıl içinde hızlı geniş bantla her bir Amerikan vatandaşına internet erişimi sağlamak gibi iddialı bir hedefi var.

Obama yönetimi ayrıca tüm internet sitelerine eşit şekilde erişim sağlanmasını garanti altına almak, kablolu ve kablosuz bağlantı şirketlerinin, kimin neyi göreceğinde söz sahibi olmamalarını istiyor.

Bununla beraber hükümetin, hızlı geniş bantın sınıflandırılma şeklini değiştirene kadar servis sağlayıcılara ne yapmaları gerektiğini söylemek gibi yasal yetkisi bulunmuyor.

KONU MAHKEMEYE TAŞINABİLİR
Dijital haklar örgütü Public Knowledge, bu adımı destekliyor. Örgütün hukuk direktörü Harold Feld, internete erişimin büyük şirketlerin takdirine bırakılmaması gerektiğini savunuyor.

Amerikan kablosuz yayın derneği CTIA'in başkanı Steve Largent ise hükümetin denetimlerinin yatırım ve yenilikleri tıkayacağı görüşünde.

Hükümetin denetim planına ilişkin değerlendirmelerin karşısına hukuki zorlukların çıkarılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Konu mahkemeye, hatta ABD Kongresi'ne dahi taşınabilir.

Sayfa Yükleniyor...