İnternette geçmişinizi silemezsiniz!

Çevrimiçi ortamlara girilen kişisel bilgilerin silinse bile kaybolmayacağı uyarısı bu kez de internet güvenliği firması Trend Micro'dan geldi.

Haberler 18.10.2010 - 16:59

İnternette geçmişinizi silemezsiniz!

İnternete girilen bilgilerin silinse de teknik anlamda tam olarak yok edilemediği, dolayısıyla internet ortamında geçmişi silmenin neredeyse imkansız olduğu iddia edildi.

Google CEO’su Eric Schmidt’in online verilerin gizliliği konusunda yaptığı son uyarılara internet içeriği güvenliği alanında uzman ulan Trend Micro firmasından da destek geldi. Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, “herhangi bir bilgiyi online ortama yerleştirdiğinizde, bu bilginin mülkiyetini ve kontrolünü anında kaybedersiniz. Söz konusu bilgiyi herhangi bir kimse indirebilir, saklayabilir ve dağıtabilir; bilgi, artık elinizden çıkmıştır” diye konuştu.

Ferguson, internete girilen kişisel verilerin gelecekte sıkıntı yaratmaması için sosyal ağlarda şifreleme teknolojilerine yönelmek gerektiğini söyledi.

Google CEO’su Eric Schmidt, geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte, internete bırakılan kişisel verilerin son derece fazla olduğuna dikkat çekerek, insanların günün birinde artlarında bıraktıkları bilgilerden kurtulmak için isimlerini değiştirmek zorunda kalabileceklerini söylemişti. Buna göre, bugün 10 yaşında internete resim, yazı, mesaj kaydedenler, 20'li yaşlarında, örneğin iş ararken, internette bıraktıkları bu utandırıcı ve gülünç izleri silmeye çalışacaklar.

“Ne yazık ki çoğu insan, şu gerçeğin farkında değil” diye konuşan Ferguson da, web kullanıcılarının önümüzdeki dönemde daha yüksek seviyelerde veri gizliliği talep edeceği kanısında. Ferguson “Bu sorunu çözmenin en ideal yolu, son kullanıcı olarak kendiniz hakkındaki bilgileri kullanma, kopyalama ya da dağıtma hakkına sahip olacak kişileri yine kendinizin belirlemesini sağlayacak teknolojilerden yararlanmak. Böyle bir teknoloji, halihazırda şifreli e-postalarda kullanılıyor. Eminim, insanlar çok yakında bir tür şifreli sosyal ağ talebinde bulunacak, firmalar da bu talebe derhal yanıt verecek” dedi.

Sayfa Yükleniyor...