NTV

İnternetten telefon alırken dikkat!

Türkiye

Klonlanmış IMEI numaralarıyla tanınmış siteler üzerinden kaçak cep telefonu satan çete yakalandı, 35 bin telefon kullanıma kapatıldı.

Çin'den kaçak yollarla yurda soktukları cep telefonlarına IMEI numarası klonladıktan sonra internet üzerinden sattıkları ileri sürülen 4 kişi suçüstü yakalandı.

Bir ihbarı değerlendiren İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, Fatih'in Tahtakale semtindeki bir iş yerine operasyon düzenledi. Operasyonda, aralarında iş yeri sahibi Yılmaz A'nın da bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerle IMEI numaraları kopyalanan 350 adet kaçak cep telefonu, bu telefonlara ait şarj cihazları ve bataryaları ile 3 bilgisayar ele geçirildi.

Zanlıların yurt dışından kaçak getirilen pahalı cep telefonlarına sisteme kayıtlı IMEI numaralarını kopyaladıkları, daha sonra telefonları ünlü bir internet satış sitesinde oluşturdukları ''Kampanya Dünyası'' isimli sanal mağazada orijinalmiş gibi satışa sundukları belirlendi.

Zanlıların 100 dolara mal ettikleri kaçak telefonları internet sitesinde 250 ile 500 lira arasında satışa sundukları, bir yılda aynı yöntemle yaklaşık 35 bin adet telefon sattıkları öğrenildi.

Emniyet yetkilileri, yaklaşık 15 günlük çalışma sonunda kopyalanan IMEI numaralarının tespit edilerek iptal edildiğini ve cep telefonlarının kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi.

Emniyette işlemleri tamamlanan 4 kişi, ''Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet'', ''nitelikli dolandırıcılık yapmak suretiyle haksız kazanç elde etme'' suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.