ABD’de intihar oranının son on yıl içinde yüzde 15 arttığı ve ölüm sebebi olarak araba kazasının önüne geçtiği ortaya çıktı.

İntihar oranındaki bu artışa karşın, araba kazalarında yüzde 25 civarı bir düşüş oldu.

Hükümetin, otomobil üretimindeki yüksek standartlar ve alkollü araç kullanımına verilen ağır cezalar gibi önlemlerle araba kazalarının önemli oranda azalmasını sağladığı belirtildi.

Batı Virginia Üniversitesi’nden, araştırmayı yürüten Ian Rockett, “Trafik güvenliği için kapsamlı ve devamlı önlemler alınması, araba kazalarının ve kazada ölenlerin sayısında önemli bir düşüş olmasını sağladı. Şimdi, diğer ölüm sebeplerini azaltmak için yapılacak çalışmalara odaklanmak ve kaynak sağlamak gerekiyor” dedi.

Araştırmada, ABD Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’nin 2000 ve 2009 yılları arasında topladığı veriler incelendi.

İntiharın yanısıra, düşme ve yanlışlıkla zehirlenme sonucu gerçekleşen ölümlerin oranında da önemli bir artış olduğu tespit edildi.

Rockett, intiharın, resmi verilerde görülenden daha büyük bir soruna işaret ediyor olabileceğini ifade etti: “İntiharların önemli bir kısmı kayıtlara geçmiyor. Bence, problem resmi verilerin gösterdiğinden çok daha ciddi. Kontrolden çıkmış bir durumla karşı karşıyayız.”

ABD’deki Hastalık Kontrol Merkezi’nin Şiddet Önleme Birimi temsilcisi Feijun Luo, “Ekonomik problemler insanların kendileri ve gelecekleri hakkında düşündüklerini, aileleri ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerini etkileyebiliyor. İntihar oranını düşürmek için yapılacak çalışmalar, bireyler, aileler, mahalleler ve hatta cemaatler üzerinde odaklanabilir” açıklamasını yaptı. Yüksek intihar oranı, tarihsel olarak ekonomik gerilemeyle bağdaştırılıyor.

Amerikan hükümeti, intihar etmeyi düşünen insanlara yardım etmek için çalışmaları hızlandırdı.

Yayımlanan istatistiklere göre, intihara karşı önlem almak amacıyla 56 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı.

ABD’deki ilk beş ölüm sebebi intihar, araba kazası, kazara zehirlenme, düşme ve cinayet olarak sıralanıyor.

Araştırma, American Journal of Public Health adlı dergide yayımlandı.