İP: ABD projesi, binlerce kanıtı var

İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Bedri Gültekin, Kürt açılımını eleştirerek ''Amerikan projesi olduğunun bir değil, binlerce kanıtı var" dedi.

Anadolu Ajansı 22.08.2009 - 16:48

İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Bedri Gültekin, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''demokratik açılım'' çalışmalarının bir Amerikan projesi olduğunu iddia edenlere yönelik sözlerini eleştirdi.

Bu projenin bir Amerikan projesi olduğunun bir değil binlerce kanıtı olduğunu ileri süren Gültekin, bu konuda kamuoyunda ve basında bir fikir birliği bulunduğunu savundu.

Gültekin, ABD Dışişleri Bakanlığı uzmanlarından Henry Barkey'in 2008 yılının Ekim ayında hazırladığı ve Obama işbaşına geldikten sonra ABD yönetimine sunulan raporda ''Cümle cümle şimdi Türkiye'nin tartıştığı veya daha doğrusu tartıştığını zannettiği konular ve çözümlerin yazılı olduğunu'' öne sürdü.

Bedri Gültekin, söz konusu açılımla, ''Türkiye'nin etnik temelde yeniden yapılandırılacağını, Atatürk'ün ulusal devlet modelinden vazgeçen Türkiye'nin Musul-Kerkük oltası ile Kuzey Irak'a çekileceğini'' iddia etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...