iPad Çin Seddi'ni kolay aştı

Çin’de iPad’in marka ismi nedeniyle Proview Technologies şirketiyle mahkemelik olan Apple, 60 milyon dolar ödeyerek bu sorunun üstesinden gelmeyi başardı.

02.07.2012 - 12:37

iPad Çin Seddi'ni kolay aştı

Shenzhen Proview Technology şirketi, iPad ismine sahip olduğunu iddia ederek Apple ürünlerine ait satışların durdurulması için dava açmıştı. Apple, 2009 yılında Proview’den “iPad” isminin küresel haklarını satın aldığını belirtmiş, Çinli yetkililer ise Çin’deki hakların hiçbir zaman Apple’a deveredilmediğini açıklamıştı.

Çin’de bir mahkeme, Aralık ayında verdiği kararla Apple’a karşı giriştiği mücadelede iflasın eşiğine gelen Proview’in hala iPad marka adına sahip olduğunu belirtti. Mahkemenin Apple üretimi iPad’lerin toplatılma kararını vermesi, Apple üzerinde büyük bir baskı oluşturdu.

MAHKEMEYE PARA ÖDENDİ
Apple, var olduğu en büyük ikinci piyasadaki çıkmazı, mahkemeye para vererek çözdü. Guangdong Yüksek Mahkemesi, Apple’ın hesaplarına 60 milyon dolar aktardığını belirtti. Apple böylece, sahip olduğu milyarlarca dolarlık servetinden çok az bir miktar ödeyerek yüz milyonlarca Çinli tüketiciye erişimin önündeki engeli kaldırdı.

Apple, dünyanın geri kalanında da olduğu gibi Çin’deki tablet bilgisayar piyasasında da üstün durumda. Organize grupların Batı ülkelerinden getirdiği iPad’lerin de sayesinde, marka ismi tartışmasının sürdüğü günlerde bile milyonlarca Çinli iPad sahibi oldu.

Çin’de satılan tüm iPad’ler, Tayvanlı elektronik tedarikçisi Foxconn tarafından üretiliyor. Fabrikalarında bir milyondan fazla kişi çalışan Foxconn, aynı zamanda Microsoft gibi büyük şirketlere de hizmet veriyor. Brezilya hükümeti, Foxconn’un Çin’in ardından kendi topraklarında tesisler açmayı ve Güney Amerika’da iPad üretimine geçmeyi planladığını belirtti.

PROVIEW’İN BEKLENTİLERİ BOŞ ÇIKTI
Girdiği mali krizden kurtulabilmek için Apple’ın servetinden tazminat koparmayı uman Proview, açtığı davanın düşmesinin ardından hayal kırıklığı yaşadı. Şirketin avukatı Xie Xianghui, Proview’in borçlarını ödemesi gerektiğini, Apple’e açtıkları davadan beklentilerin 400 milyon dolar almak olduğunu ifade etti.

Proview’in açtığı dava, Apple’ın 2009 yılında şirketin Tayvan’daki bir taşeronundan marka ismini 35 bin dolara almasıyla patlak verdi. Aralık ayında Apple aleyhinde çıkan kararda, Proview’in iPad isminin Çin’deki haklarını 2001’de satın aldığı belirtildi.

“TÜM TARAFLAR İÇİN OLUMLU”
Şanghay’daki DeBund Hukuk Bürosu’nda avukat olan You Yunting, Apple adına alınan kararın çok olumlu olduğunu ifade ederek, “yeni iPad’e çok büyük talep var. 60 milyon dolar bu piyasa için gözden çıkarılacak küçük bir miktar” dedi.

ABD analistler ise alınan kararın, Çin’de bir mahkemenin tarafsız olarak karar verebildiğine dair önemli bir örnek oluşturduğunu belirtti. Öte yandan, Çinli yatırıcımların Proview Technologies’i haklı görmesi ve düzenleyici kurumların mahkeme kararına sıcak bakmama olasılığı, Apple’ın yasal sorunları tamamen aşacağı anlamına gelmiyor.

Pekin Merkez Üniversitesi’nde akademisyen olan ABD’li hukukçu Stan Abrams, “Resmi karar olmadan, Çinli mahkemelerin bu tür davalarla nasıl ilgilendiği konusunda şirketlerin ders çıkarmasının zor olacağını” söyledi.

Abrams, “Bu tür ticari davalara ait detayların bizlere uzun süre geçerli olacak dersler oluşturabileceğini sanmıyorum” dedi. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...