Apple seven kitelelerce büyük bir merak ve heyecanla kucaklanan iPad tablet bilgisayar piyasaya çıkalı henüz 4 gün olmasına karşın, kullanıcı testleri ve yorumları blogları işgal ediyor. İlk gün 300 bin makine, 1 milyondan fazla iPad uygulaması ve 250 bin e-kitap satan Apple’ın pazarlama başarısını bir taraf koyarsak, artıları kadar eksileri de çok olan bir ürünle karşı karşıya olduğumuz söylenebilir.

İlişkili Haberler


Bugüne kadar şıklığı ve öncülüğüyle övülen iPad madalyonunun öbür yüzündeyse ciddi eksiklikler göze çarpıyor. İşte blog, forum ve ABD basınında en çok şikayet konusu olan eksikler:

IŞIKTA SEÇİLEMEYEN EKRAN GÖRÜNTÜSÜ
iPad’in LED ekranı loş ışıklı ortamlarda canlı ve keskin bir görüntü veriyor. Ancak ekranın parlak kaplaması, Business Week’ten Robert Strohmeyer’a göre, aydınlık bir odada ortamdaki tüm ışıkları yansıtmakla kalmıyor, güneş ışığıyla aydınlanan bir yerde neredeyse ‘ayna’ya dönüşüyor. Ortam ışığı sensörünün de iyi çalışmadığı, karanlıktan aydınlığa geçildiğinde parlaklığı değiştiremediği belirtiliyor.

WIFI SİNYAL ALIM GÜCÜ ZAYIF
Kullanıcı forumlarında en çok şikayet edilen konulardan biri, cihazın Wi-Fi anteninin çevredeki bağlantı noktalarını görememesi. Product Reviews’tan Alan Ng’a göre bu, antenin iPad’in arkasındaki elma logosunun hemen gerisine konumlandırılmasından kaynaklanıyor. Bu konum çevredeki sinyalllerin algılanmasını zorlaştırıyor. Alan Ng, bu büyük sorun yüzünden Apple’ın cihazları geri çağırmayı bile düşünebileceğini iddia ediyor.

KLAVYE KULLANIMI ZOR

iPad’de klavye kullanarak yazı yazmak belli ki ikincil önemde addedilmiş. Gizmodo’dan Brian Liam’a göre cihazı enine tutup yazı yazmak istediğinizde kendinize doğru hafif bir eğim vermek zorunda kalıyorsunuz. Bu da ekstra bir stand olmadan çok zor. Hele tek elle tutup yazmak, cihaz bunun için fazla ağır olduğundan, neredeyse imkansız. Elbette 69 dolar (ABD’deki fiyatı) verip bluetooth’lu bir Apple klavye satın alabilirsiniz.

APP STORE'DA FİYAT ENFLASYONU
Daily Telegraph’ten Shane Richmond’ın da hemfikir olduğu üzere, App Store’a iPad için konulan uygulamaların fiyatı, iPhone için olanlardan 2-3 kat daha yüksek. Örneğin geçtiğimiz yıl iPhone uygulamaları arasında indirme rekoru kıran Flight Control’un iPad versiyonu, iPhone için olandan yüzde 404 daha pahalı. Richmond’a göre bu fiyat politikası, iPhone uygulamalarının popülaritesini de etkileyecek.

ŞARJ VE SENKRONİZASYON SORUNLARI

PC World dergisinden Brennon Slattery’ye göre iPad’i USB üzerinden şarj etmek saatler alıyor. Neticede bu bir ‘bilgisayar’ olduğu için yanında gelen adaptörü kullanarak prizden şarj etmek şart. PC’den şarj etmeyi ise hiç düşünmeyin, zira tercihen 1000 mA akım gerektiren iPad USB şarj işlemini, 500 mA’le çalışan bir PC USB çıkışından yapmak imkansız. Slattery, iPad ile Mac’teki dosyaları senkronize etme işleminin de ‘gülünç derecede’ yavaş olduğunu, büyük film ve müzik klasörlerinin taşınmasının saatler aldığını belirtiyor.