Geziyi organize eden Doğa Derneği'ne bağlı Doğa Turizm gezi programını şöyle anlatmış;

17 Kasım Çarşamba ; 1.Gün
TARAKLI - GÖYNÜK - Tarih ve İpekyolu
NALLIHAN KUŞ CENNETİ
İlk durağımız, yeşillikler içindeki otantik evleri, Yunus Paşa Cami, Tarihi Han, arnavut kaldırımlı sokakları ile görülmeye değer bir İpek yolu yerleşimi olan Taraklı olacak. Tarihin çok da değişmediği izlenimini alarak ayrılacağız Taraklı'dan.

İkinci noktamız Taraklı'nın 30 km doğusundaki bir başka tarihi yerleşim yeri Göynük olacak. Yine İpek yolu üzerinde bulunan Göynük, asırlık evleri, han ve hamamları ve Zafer Kulesi ile farklı bir konumda olduğunu hissettirecek bizlere.

İlk günün son görülecek yeri önemli kuş alanı sınıfında bulunan Nallıhan Kuş Cenneti. Burada dürbün ve teleskoplarımızla yakınımıza kadar gelecek su kuşlarını izleyecek, civardaki Mars'ı andıran tepelerin arasında dolaşarak dünyada sadece burada bulunan dev salsola (Salsola grandis) adlı bitkiyi tanıyacağız. Alanda daha önce hiç fark etmediğiniz kuşlarla karşılaşacağınızdan eminiz.

Günün sonunda Beypazarı'ndaki Doğa Evine*** yerleşip, akşam yemeğimizi yiyeceğiz.

18 Kasım Perşembe ; 2.Gün
BEYPAZARI - İNÖZÜ VADİSİ
Günün sabahında sıkı bir kahvaltıdan sonra sarp, yüksek kayalıkları ve mağaraları ile geçmişte insanlara şimdi ise kartal ve akbabalara yuva olan İnözü Vadisine gideceğiz. Bu bölge Türkiye'nin önemli doğa alanları ölçütlerini karşılayan özelliklere sahip. Sakallı Akbaba ve uçan halı da denen Kara Akbaba için dürbünlerimiz gözlerimizde olacak. Yaklaşık 3 saat sürecek vadi içi yürüyüşümüz yerel rehberimizin alan hakkında verdiği bilgilerle daha da değer kazanacak. Öğle kumanyamızı doğanın içinde alacağız. Öğleden sonra Beypazarı'nın kendine özgü tarihi ve kültürel değerlerini görüp fotoğraflayabileceğimiz bir serbest zamanımız olacak. Akşam yemeği için Bağevi tesislerine doğru hareket edeceğiz. Yaklaşık üç saat sürecek olan akşam eğlencesinde yerel meddah ve müzisyenlerden Ankara türkülerini ve Beypazarı hikâyelerini dinleyeceğiz. Tabii arzu edenler doyasıya yerel danslara eşlik edecekler.

19 Kasım Cuma ; 3. Gün
SEBEN-HOCAŞ FOSİL ORMANI- FRİGYA MAĞARALARI
Sabah kahvaltısından sonra yola çıkıyoruz, bugün gerçekten çok az kişinin gördüğü bir doğa olayını göreceğiz. Günümüzden 16 milyon yıl önce volkanik bir patlama ile toprak altında kalıp fosilleşmiş ağaçların ilginizi çekeceğine eminiz. Henüz turizme açılma aşamasında olan fosil ormanı, önümüzdeki günlerde gereken önemi görecektir diye düşünüyoruz. Birinci dereceden sit alanı yapılan bölgede milyonlarca yıl önce sekoya, sedir, palmiye, söğüt ve çam ağaçlarının olduğunu araştırmalardan öğreniyoruz. Seben Bölgesi'nin diğer bir önemli oluşumu da kaya evleri. Frigler zamanında insanların yerleşimi olan bu mağara ve oyuklar görülmeye değer kalıntılar. Artık yolumuz bizi Mudurnu üzerinden Akyazı'ya bağlayıp İstanbul'a götürecek. Akşam İstanbul'da olup, tatlı bir yorgunlukla evlerimize dönüyoruz. Yine güzel bir Doğa Turizm gezisinde buluşmak üzere.