iPhone 4 ikinci Toyota mı olacak?

Yeni model telefonundaki üretim hatasını geçiştirmeye çalışan Apple, aynı yolu deneyip büyük itibar kaybı yaşayan Toyota'yla aynı kaderi paylaşabilir.

14.07.2010 - 17:12

iPhone 4 ikinci Toyota mı olacak?

Apple’ın son bombası iPhone 4, üreticisini yaralayacak gibi görünüyor. ABD Tüketici Sendikası’nın ‘cihazda ciddi anten problem olduğu ve değiştirilmesi gerektiği’ raporundan sonra Apple’ı zorlu bir hukuki süreç bekliyor. Firma açılabilecek tüketici davalarına ek olarak, üretim hatasının başlarda geçiştirmeye çalışıp sonradan büyük itibar kaybı yaşayan Toyota'yla aynı kaderi paylaşabilir.


Tüketici Sendikası tarafından yayımlanan Tüketici Raporu’nda (Consumer Reports) anten sorunu yüzünden iPhone 4’ü tavsiye edemedikleri ve firmanın bu ‘yapım hatası’ yüzünden cihazları değiştirmesi gerektiği belirtildi.

Apple ise henüz pek oralı olmuyor. Firmadan ilk yapılan açıklamada, cihazda anten problem olmadığı, ancak ekranın köşesinde çekim gücünü gösteren çubukların yazılım hatası yüzünden olması gerekenden fazla sayıda belirdiği iddia edilmişti. Yazılım güncellemesiyle bu sorunun çözüleceğini savunan firma bir süre sonra konunun ‘donanım problemi’ olabileceğini ağzından kaçırmıştı.

Özellikle kurumsal kriz sırasındaki halkla ilişkiler stratejilerinde uzman firmalar, Apple’ın sorundan bu kadar kolay kurtulamayacağını, firma için en değerli varlık olan ‘itibar’ın ciddi yara alacağını söylüyor.

Öte yandan cihazda yapım hatası olduğu kanısı hızla yerleştiğinden, firmaya karşı çok sayıda dava açılabilir ve firma tek tek bunlarla uğraşmak yerine tüm iPhone 4’leri geri çağırma yolunu seçebilir.

Dünyanın en büyük otomotiv firması Toyota, geçen yıl araçlardaki gaz pedalının takılı kalması gibi ciddi bir üretim hatasını, şimdi Apple’ın yaptığı gibi, geçiştirmeye çalışmıştı. Ancak hatalı pedal yüzünden meydana gelen kazalardan sonra firma bütün otomobilleri geri çağırmak zorunda kalmış, dünya çapında çok ciddi bir prestij ve satış kaybı yaşamıştı.

iPhone 4’teki hata, belki gaz pedalındaki kadar hayati önem taşımıyor ancak firmanın itibarını zedeleme riski bulunuyor. Zira Apple, ürünlerinin yapım ve malzeme kalitesiyle haklı şöhret yapmış firmalardan.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...