AOC, ülkemiz piyasasına geç girmiş olduğundan dolayı olacak çok fazla tanınmayan bir marka idi. Ancak aslında geçmişi çok gerilere dayanan bir elektronik firması.

Admiral adıyla 1934 yılında Ross Siragusa adında İtalyan bir göçmen girişimci tarafından sıfır sermayeyle ile ABD’nin Chicago kentinde kurulmuş bir elektronik devi. İlk hedefi televizyon üretmek olan firmanın yıldızı 1947 yılında 5 milyon adet renkli TV satışı ile parlamış. Admiral firması 1967 yılında faaliyetlerini Tayvan’a taşıyarak ismini de Admiral Overseas Corporation kısa adı AOC olarak değiştirmiş. Günümüzde 40'ın üzerinde ülkeye LCD monitör, LCD TV ve PC satışı yapan dev bir firmaya dönüşmüş durumda.

Fotoğrafta 1948 model bir Admiral televizyon cihazı görülmekte.
Fotoğrafta 1948 model bir Admiral televizyon cihazı görülmekte.

Ülkemize geç girdiğinden dem vurduğum AOC markası artık neredeyse her teknoloji markette karşımıza çıkan bir monitör markası oldu. Hatta OEM ya da marka bilgisayar üreticileri bile AOC’nin ürünlerini kullanıyorlar. Rakiplerine oranla hesaplı ürünler imal etmesi de bunun bir sebebi olarak gösterilebilir. AOC’nin dünyadaki genel tavrı bu şekilde, hesaplı ve erişilebilir ürünler imal etmek. Ancak markanın her kesime ve bütçeye hitap eden ürünlerinin olduğunu da vurgulamadan geçmemek gerek.

Gelelim iPhone ve iPod bağlantısı ile ilgi çekici bir ürün olarak karşımıza çıkan e2343Fi modeline. Bu model iPhone için özel üretilmiş bir ürün. Monitörün ayak kısmında iPhone (ya da iPod Touch) oturtulabilecek bir yuva bulunuyor. Bu yuvaya yerleştirdiğiniz iPhone’unuzu hem şarj ediyor, hem de gerektiğinde içindeki müzik ve filmleri izleyebiliyorsunuz.

Fotoğraf: Murat Şahin.
Fotoğraf: Murat Şahin.

Monitörün kasası parlak siyah plastikten imal edilmiş, panel bölümü ise 23 inç büyüklüğünde. Ancak ince, zarif ve narin yapısı gereği ilk bakışta 23 inç olduğunu anlamak güç. 1920×1080 piksel maksimum görüntü çözünürlüğüne sahip ve milimetre kare başına düşen piksel miktarı 0,265. 50.000.000:1 kontrast oranı, 250 cd/m² parlaklığa sahip e2343Fi’nin 5ms tepki süresi bulunuyor. iPhone yuvası haricinde üzerinde HDMI, D-sub VGA, USB ve adaptör girişleri bulunuyor.

AOC e2343Fi’nin en önemli özelliği iPhone bağlantı yuvası, bu özelliğini göz ardı edersek onun dışında vasat bir monitör. Ortalama bir görüntü kalitesine, artı değer katmayan bir kontrast oranına ve çok iyi bir parlaklığa sahip olmadığını belirtmek gerek. iPhone ile video, müzik izleme esnasında kontrolleri çok iyi değil, bazen komutları algılayamayabiliyor. Medya oynatma işlemi esnasında ses ayarının iPhone üzerinden yapılamaması ilk etapta rahatsız etse de alışınca çok sorun olmayacağını düşünüyorum.

Fotoğraf: Murat Şahin.
Fotoğraf: Murat Şahin.

Artı Değer Katan Özellikleri:

- iPhone yuvası,

- İnce ve şık tasarımı.

Olumsuz Yönleri:

- Düşük görüntü kalitesi,

- Yetersiz hoparlör kalitesi,

- Ayak yapısı dayanıklı izlenimi vermiyor.