iPhone’da kritik güvenlik açığı!

Güvenlik firmaları, Apple işletim sistemi kullanan cihazlardaki Safari sürümünün sitelerdeki virüslü PDF dosyalarını otomatik olarak açabileceğini açıkladı.

04.08.2010 - 16:05

iPhone’da kritik güvenlik açığı!

İnternet güvenlik ve antivirüs firmaları, iPhone, iPad ve iPod’larda kullanılan işletim sisteminde çok ciddi bir güvenlik açığı tespit etti.

Symantec firmasından yapılan açıklamada, Apple OS işletim sistemini kullanan cihazlarda yerleşik olarak bulunan Safari tarayıcısının mobil sürümünün, girilen sitelerdeki Adobe Acrobat PDF dosyalarını otomatik olarak açtığı, bu tür dosyalara eklenecek kötü niyetli yazılımların bu yolla cihazda faal hale geleceği bildirildi.

Uzmanlar bu güvenlik açığının henüz her hangi bir saldırıda kullanılmadığını, ancak potansiyel risk oluşturduğunu kaydetti.

Sophos güvenlik firması yetkililerine göreyse, Apple bu sorunu biliyor ve bir süredir üzerinde çalışıyor.

Apple’ın daha önceki güvenlik açığı sorunlarında çok yavaş davrandığını hatırlatan yorumcular, bu sefer durumun ciddi olduğunu ve firmanın derhal ‘düzeltilmiş’ bir sürüm yayımlaması gerektiğini belirtiyor.

Güvenlik açığını giderecek sürüm yayımlanıncaya kadar geçici bir çözüm olarak, ilginçtir ki, ‘jailbreak’ yöntemi öneriliyor. Apple'ın onay vermediği uygulamaların yüklenmesine izin veren ‘işletim sisteminin kırma’ işlemi ertesinde, cihaza PDF Loading Warner (PDF Yükleme Uyarıcısı) adlı bir yazılım indirilebiliyor. Bu uygulama yazılımı, girilen internet sitelerindeki PDF dosyalarını açmadan kullanıcıya “açayım mı?” diye soruyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...