Irak Dışişleri Bakanı Zebari Ankara'ya geldi

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. İlk olarak Cumhurbaşkanı Gül'ün kabul ettiği Zebari, yarın Davutoğlu ile görüşecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.10.2013 - 18:31

Irak Dışişleri Bakanı Zebari Ankara'ya geldi

Zebari, Esenboğa havalimanında gazetecilerin sorularını "Daha sonra görüşeceğiz" diyerek yanıtsız bıraktı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Çankaya Köşkü'ndeki kabul, basına kapalı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinden verilen bilgiye göre Gül, kabulünde iki ülke arasında artmakta olan karşılıklı ziyaretlerden, dost ve kardeş Irak'ın Dışişleri Bakanını kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

'nin, Irak'ın siyasi istikrarı, toprak bütünlüğü, güvenliğine verdiği önemin altını çizen ve ayrım gözetmeksizin Irak halkının bütün kesimlerini kucakladığını vurgulayan Gül, ikili ilişkilerin her düzeyde geliştirilmesi için ortak iradenin mevcut olduğuna dikkati çekti.

Irak'ta yaşanan terör saldırılarının sadece Irak halkı için değil, Türk halkı için de büyük bir üzüntü kaynağı olduğunu söyleyen Gül, Irak halkının çektiği acıların hafifletilmesi ve ülkede istikrarın tesis edilmesi için Iraklı siyasi liderlerin sürdürdükleri çabalara Türkiye'nin desteğinin süreceğini belirtti.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hudeyr Huzai, Başbakanı Nuri el-Maliki ve Meclis Başkanı Usame Nuceyfi'nin selamları ile Irak halkının iyi dileklerini getirdiğini ifade etti.

Irak'ın yakın dostu olarak gördükleri Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini belirten Zebari, son dönemde gerçekleştirilen karşılıklı üst düzey ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkilere ihtiyaç duyulan ivmeyi kazandıracağına inandıklarını söyledi.

Zebari, Türkiye'ye yaptığı ziyaretin de bu konuda Irak'taki mevcut güçlü siyasi iradenin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Zebari, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yarın görüşecek.

Sayfa Yükleniyor...