Irak hazineleri Google'a taşınıyor

ABD işgali sırasında yağmalanan, dünyanın en eski eserlerinin bulunduğu Irak Ulusal Müzesi'ndeki eserler sanal ortamda sergilenecek.

Anadolu Ajansı 24.11.2009 - 15:17

Irak hazineleri Google'a taşınıyor

İnternetteki arama motoru Google, ABD işgali sırasında yağmalanmasıyla tüm dikkatlerin yeniden üzerine çevrildiği, insanlık tarihinin en eski eserlerinin bulunduğu Irak ulusal müzesindeki hazineleri sanal ortama taşıyacak.

Google'un başkanı Eric Schmidt, şirketlerinin Irak ulusal müzesinin ve eserlerin 14 bin fotoğrafını edindiğini belirterek, müzedeki kültürel ve tarihi hazinelerin görüntülerinin gelecek yılın başlarında internet ortamına sunulacağını bildirdi.

Schmidt, Bağdat'taki müzede düzenlenen törende yaptığı konuşmada, uygarlığın başlangıcını temsil eden eserlerin görüntülerine dünya çapında erişim sağlayacaklarını söyledi.

Taş Devri'nden Hilafet dönemine ve binlerce yıllık Mezopotamya uygarlığına ait eserlerin bulunduğu Irak ulusal müzesi, ABD'nin 2003'deki işgalinin ardından yağmalanmıştı. Çalınan eserlerinin bir bölümünün bulunabildiği müze, bu yılın başlarında yeniden açılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...