Irak ilk sırada, Suriye durma noktasında

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, Suriye'ye inşaat malzemesi ihracatının durma noktasına geldiğini açıkladı.  Açıklamaya göre; Ortadoğu ülkeleri arasında inşaat malzemesi ihracatı açısından en önemli ülke ise Irak oldu.

Irak ilk sırada, Suriye durma noktasında

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Suriye'ye inşaat malzemesi ihracatının durma noktasına geldiğini belirtti.

İMSAD'ın yayımladığı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda inşaat malzemesi sektörü ihracat rakamlarında Ortadoğu'nun etkisi ele alındı.
       
Buna göre, Ağustos ayında inşaat malzemesi ihracat düzeyi 1,58 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, rakamın bu yıla ilişkin 1,62 milyar dolarlık ortalamanın altında kalması dikkat çekti.

Ağustos ayında ihracat yapılan ülke listesine bakıldığında Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya'nın ağırlığı olarak listede yer aldığı görüldü.
        
Komşu ülkelere yönelik ihracatın, sektör ihracatının önemli bir kısmını oluşturduğu belirtilen açıklamada, ''Özellikle yüzde 16,08'lik pay ve 237,25 milyon dolarlık ihracat rakamıyla Irak dikkat çekmektedir'' denildi.

ORTADOĞU'DA IRAK İLK SIRADA
Açıklamaya göre, ihracat sıralamasında 3,6 milyon dolar ile 58. sırada yer alan Çin, inşaat malzemesi ithalatında 182,3 milyon dolar ile 1. sırada bulunuyor.
        
Ortadoğu ülkelerine yapılan inşaat malzemesi ihracat rakamı ise Ağustos ayında toplamda 707,5 milyon doları buldu. Ülke bazında incelendiğinde Ortadoğu ülkeleri arasında inşaat malzemesi ihracatı açısından en önemli ülke Irak oldu. 237,25 milyon dolarla inşaat malzemesi ihracatında birinci sırada yer alan Irak'a yapılan ihracat Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,3 artış gösterdi.

Suriye'ye yapılan inşaat malzemesi ihracatı kalem bazında incelendiğinde ise tüm kalemlerde yüzde 100'e varan azalma meydana geldiği görüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...