Terörle mücadele kapsamında Irak'ın kuzeyine sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetki bir yıl daha uzatıldı.

Meclis Genel Kurulu, Suriye'ye sınır ötesi operasyon öngören tezkerenin kabul edilmesinden 1 hafta sonra, Irak'ın kuzeyine sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkiyi 1 yıl daha uzatan Başbakanlık tezkeresini görüştü.

BDP'nin 'olumsuz' yönde oy kullandığı tezkere; CHP, MHP ve AK Partili milletvekilerinin oylarıyla kabul edildi.

Böylece hükümetin, ilk kez 17 Ekim 2007 yılında aldığı 'Irak'a sınır ötesi operasyon' yetkisi 5. kez uzatılmış oldu.

Meclis'in aldığı bu kararla hükümet, 17 Ekim 2013'e kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadele için Irak'ın kuzeyine gönderilmesine karar verebilecek.

OTURUMDA GERGİNLİK
Görüşmeler sırasında gergin anlar da yaşandı. Irak’a sınır ötesi tezkeresinin görüşüldüğü oturumda ön plana çıkan ve tartışmaların odağını oluşturan konu Suriye’ydi.

CHP Grubu adına söz alan Aytun Çıray, hükümetin dış politikasını eleştirdi, ‘çuval’ ve ‘mavi marmara’ olaylarını hatırlattı. Konuşmasında hükümetin inandırıcılığını yitirdiğini söyleyen ve Dışişleri Bakanı'na da 'nankör' diyen Çıray'a yanıt AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'tan geldi.

Sataşma gerekçesiyle söz alan Elitaş, ''Konuşmasında sadece hakaret var. 'Acziyet' diye, 'nankör' diye hitap ediyor. Etrafı acizlerle dolu insan başkasını da aciz olarak görür. Herhalde karşısında bir ayna var, kendisine konuşuyor'' ifadelerini kullandı.

KAFİRUN TARTIŞMASI
Diğer tartışmada şehitlerin ölümsüzlüğünü anlatırken ‘Kafirun’ suresinden alıntı yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'la, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce arasında yaşandı.

“Biz kimsenin inancını sorgulamıyoruz, senin dinin sana, benim dinim bana. İstediğin gibi inan. Herkes de inanmak zorunda değil” diyen Yılmaz’a Muharrem İnce yanıt verdi.

İnce, “Kendinizi evliya yerine koyup diğer insanların inancını sorgulamak sizin haddinize mi düşmüş? Sizin göreviniz Türk savaş uçağını kimin, nasıl düşürdüğünü açıklamak. Bu uçak sapanla mı düşürüldü? Siz devlet adamlığınızı yapın. Kafirun Suresi kafirlere yöneliktir, bu Meclis’te kafir yok, aynen ona iade ediyorum. Onu kendisi okusun, AKP grubuna okusun” diye konuştu.