Harbiye'deki Ramada Oteli'nde düzenlenen toplantı sonunda Sadr'ın basın sözcüsü Şeyh Salah El Ubeydi ve toplantı koordinatörü Seyid Haşim El Meyali, Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

El Meyali, 70 kişinin katıldığı toplantının, Irak milletine nasıl daha iyi hizmet edeceklerine dair fikir paylaşımı amacı taşıdığını söyledi.

El Ubeydi de bir gazetecinin, ''Artık siyasi bir güç olarak mı var olmak istiyorlar?'' şeklindeki sorusuna, Irak'ın altyapısını yeniden imar etmek için ne tür hizmette bulunacaklarını kararlaştırdıklarını, amaçlarının Irak'a hizmet etmek olduğunu belirterek, ''Silahı da bıraktık. Özellikle Irak askerine silah doğrultulmayacak. Ancak direniş devam edecek. Dışarıdan topraklarımızı işgal eden güçlere karşı ekonomik, siyasi ve kültürel alanda direniş var. Ama bu silahla olmayacak. Gelecekteki durum ise Sadr'ın kararına bağlı'' diye konuştu.

ABD'de ve Irak'ta Mukteda El Sadr için ölüm emri bulunduğu hatırlatılarak, ''Kendisi İran'da mı yaşıyor? Türkiye'de nasıl rahat dolaşabiliyor?'' sorularına karşılık El Ubeydi, Sadr'ın kaldığı yeri gizlediklerini, bununla ilgili bilgi veremeyeceklerini ifade ederek, ''Irak'ta da olabilir, İran'da da olabilir'' yanıtını verdi.

El Ebeydi, Sadr'ın Türkiye'de bulunmasına ilişkin, ''Türkiye eski ve iyi bir dostumuzdur. Ona güvenerek biz hiçbir şeyden çekinmeden Türkiye'de rahatça dolaşıyoruz'' dedi.

'TEMSİLCİLİK TALEBİMİZ YOK'
Türkiye'de temsilcilik açmak isteyip istemediklerine ilişkin soru üzerine de El Ubeydi, böyle bir şeyin olabileceğini, kendisinin şu anda buna yanıt veremeyeceğini belirterek, bunun için resmi talepte de bulunmadıklarını bildirdi.

Şeyh Salah El Ubeydi, Sadr'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde hangi konuların ele alındığının sorulmasına karşılık, görüşmelerde, Türkiye'nin Orta Doğu'da güvenliğin ve istikrarın sağlanmasında yer alması konusunun gündeme geldiğini kaydetti.

'SİYASİ PARTİ KURMAYACAĞIZ'
Irak Parlamentosunda 275 milletvekilinden 30'nun Mukteda El Sadr'ı desteklediğini ifade eden El Ubeydi, bir başka soruyu yanıtlarken de, siyasi parti kurmayı düşünmediklerini belirtti.

Sadr'ın İstanbul'da ABD başkanlarının da kaldığı Conrad Oteli'nde kalmasının sebebinin sorulması üzerine El Ubeydi, ''Amerikalıların bu otelde kaldığını ilk kez sizden duyuyoruz. Biz misafiriz, o da Türkiye'nin otelidir'' karşılığını verdi.

El Ubeydi, Türkiye'ye ilk kez geldiklerini sözlerine ekledi.