İran masaya oturmaya hazır

Türkiye ve Brezilya Dışişleri bakanlarının İstanbul'daki toplantısına İran Dışişleri Bakanı da katılmak isteyince 2'li toplantı sürpriz 3'lü zirveye dönüştü. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran'ın P5+1 formülü için masaya oturmaya hazır olduğunu açıkladı.

Haberler 25.07.2010 - 12:13

İran masaya oturmaya hazır

İstanbul, İran'ın nükleer programı konusunda sürpriz bir 'üç'lü görüşmeye ev sahipliği yaptı.

ve Brezilya dışişleri bakanlarının İstanbul'daki toplantısına İran Dışişleri Bakanı da katılmak isteyince 2'li toplantı sürpriz 3'lü zirveye dönüştü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile bugün sabah İstanbul'da kahvaltıda bir araya geldi.

Kahvaltıda iki bakan, basın mensuplarına el sıkışarak görüntü verdi. Basın mensuplarının kısa bir süre görüntü almasına izin verilen kahvaltının ardından Davutoğlu ve Amorim görüştü.

Görüşmeden sonra iki bakan kameraların karşısına geçti ve değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu, basın toplantısında şunları söyledi:

"Sayın Amorim'in, bu sebeple buradan Tel Aviv'e, Ramallah'a ve daha sonra da Şam'a yapacağı ziyaretler öncesinde bizimle istişare etme talepleri oldu. Biz de bundan büyük bir memnuniyet duyduk. Biz hem Türkiye, hem de Brezilya olarak bu sorunun diplomatik yollardan çözümü konusunda elimizden gelen her türlü çabayı son bir yıl içerisinde gösterdik. Bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Bizim bu çabalarımız nihai kertede özellikle, İran ile P5 1 arasında yürüyen müzakereleri kolaylaştırmak ve buna ivme kazandırma, zemin hazırlama çabalarıdır. İran'ın nükleer programı ile ilgili olarak, ilkesel pozisyonumuz ortaktır. Biz nükleer silahların yaygınlaşmasına karşıyız, ama aynı zamanda her ülkenin kendi nükleer teknolojisini barışçıl çerçevede ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliği halinde geliştirmesi gerektiğine inanıyoruz."

TÜRKİYE'Yİ YALNIZ BIRAKTIĞIMIZ DOĞRU DEĞİL
Ortadoğu gezisine Davutoğlu'na danışmadan çıkmak istemediğini söyleyen Amorim ise şu ifadeleri kullandı:

''Türkiye'yi, Brezilya yalnız bırakıyormuş gibi izlenim uyandı. Financial Times editörü, ki kendisine çok saygım vardır, yanlış bir yorum yaptı. Ama aslında yanlış yorumun da ötesinde bir gerçeğe dayanmayan dileği dile getirdi. Sanki biz bu sürece müdahil olmak istemiyormuşuz gibi. Başlıkla makalenin içeriği birbiriyle çelişiyor. 'Bizim bir rol oynamaya devam edebilmemiz için her iki tarafın da çıkarına olması gerekir' dedik. Sürekli olarak biz Türkiye ve Brezilya olarak, yaptığımızı yapma konusunda cesaretlendirildik. Bugünkü duruma baktığınızda bu son şans demek de yanlış bence. Bu sorun küresel bir sorun, bu sorunun çözüme kavuşması herkesin menfaatine.''

Öğle saatlerinde ise üçlü zirve başladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ve İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki bir araya geldiler. Görüşmeden sonra Davutoğlu bir kez daha kameraların karşısındaydı.

İran'ın yarın yanıtını Viyana Grubu'na ileteceğini açıklayan Davutoğlu, İran'ın P5+1 formülü için masaya oturmaya hazır olduğunu duyurdu.

Davutoğlu, ''İran Dışişleri Bakanı Mutteki, İran'ın, Viyana Grubunun geçtiğimiz ay verdiği mektuba ve sorulara cevap mahiyetindeki mektubunu Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna (UAEK), Sayın (UAEK Başkanı Yukiya) Amano'ya yarın sabah ileteceğini bildirdi'' diye konuştu.

Konunun taraflarının, ''uranyum takası'' meselesinde İran ile Viyana Grubu, nihai çözümde ise İran ile P5 1 olduğunu belirten Davutoğlu, ''İran tarafı, P5 1'in temsilcisi olarak Sayın (AB Yüksek Temsilcisi Catherine) Ashton ile görüşmeye hazır olduğunu bir kez daha teyit etmiştir. Ramazan sonrası, muhtemelen eylül ayının ikinci haftası gerçekleşmesi konusunda kararlılıklarını, hazır  oluşlarını bir kez daha teyit etmişlerdir'' dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ve İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin İstanbul'da bir araya gelmelerinin ardından görüşmelere ilişkin P5 1 ülkelerinin Ankara'daki temsilcileri Dışişleri Bakanlığı tarafından bilgilendirildi.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul'daki görüşmelere katılan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Engin Soysal, toplantının ardından Ankara'ya gelerek, P5 1 ülkelerinin temsilcilerine gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

Toplantıya, İngiltere ve Fransa Büyükelçileri, Almanya ve ABD Büyükelçiliği Müstaşarları ile Çin ve Rusya Büyükelçiliği Elçi Müsteşarları katıldı.

Bilgilendirme toplantısında görüşmelerin yanı sıra, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun sürece yönelik diplomatik faaliyetleri ve temasları hakkında da bilgi verildi.

Katılımcılar da İstanbul'daki görüşmelerin hemen ardından yapılan bilgilendirme toplantısından duydukları memnuniyeti dile getirerek, koordinasyondan dolayı teşekkür etti.

AB Komisyonu'nun Türkiye Temsilciliği de görüşmelere ilişkin ayrıca bilgilendirildi.

Sayfa Yükleniyor...