İran'ın transit geçiş yapan TIR'lara akaryakıt verilmeyecği kararına isyan eden ve 3 gündür sınır kapısında beklediklerini ifade eden Türk şoförler, TIR kuyruğunun görüntüleri çekerek Ankara'daki yetkililerden sorunun çözülmesi için yardım istedi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin cevaplaması istemiyle konu ile ilgili TBMM'ye soru önergesi verdi. 

TIR'LARA AKARYAKIT VERMİYOR 

İran ülkelerinden transit geçiş yaparak diğer ülkelere yük götüren TIR'lara akaryakıt vermeyeceğini açıklamasının ardından Gürbulak sınır kapısında yaklaşık 15 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. 3 gündür sınır kapısında beklediklerini ve bu duruma isyan eden Türk şoförler, "İran daha ülkelerindeki transit geçiş yaptığımız için araç başına yaklaşık 1400 dolar para alıyordu. İran bu uygulamayı kaldırmasının ardından şimdi de ülkelerinden transit geçiş yapan TIR'lara akaryakıt vermeyeceğini açıkladı" dedi. 

DEPOLARI MÜHÜRLÜYORLAR 

İran ülkelerinden geçip Özbekistan, Azerbaycan, Pakistan, Türkmenistan gibi ülkelere yük götüren TIR'ların akaryakıt almaması için Lutfabat Gümrüğü'nde TIR'ların akaryakıt depolarını mühürlüyor. Mühürleme işlemi her TIR için yaklaşık 30 dakika sürüyor. Gürbulak Sınır Kapısı'ndan çıkış yapan TIR'lar da İran'ın bu uygulamasından dolayı sınır kapısında akaryakıt alıyor. Gürbulak Sınır Kapısı'nda sadece 1 adet akaryakıt pompasının bulanması nedeniyle TIR'lar beklemek zorunda kalıyor. 

İran'ın Lutfabat Gümrüğü'nde TIR’ların akaryakıt depolarını mühürleme işlemi ve Gürbulak Sınır Kapısı'nda sadece 1 adet akaryakıt pompasının bulunmasını nedeniyle sınırın her iki tarafında da uzun TIR kuyrukları oluştu. 

KUYRUĞA İSYAN ETTİLER 

Bugün Gürbulak Sınır Kapısı'nda 15 kilometre uzunluğunda TIR kuyruğu oluştu. 3 gündür beklediklerini ifade eden Türk şoförler kendi görüntülerini çekerek sosyal medyada paylaşıp seslerini duyarmaya çalışıyorlar. Görüntülerde ; Gürbulak Sınır Kapısı'ndaki uzun TIR kuyrukları yer alıyor. 3 gündür beklediklerini söyleyen Türk şoförler Ankara'ya seslenerek yardım istedi. 

CHP'Lİ LEVENT GÖK MECLİS GÜNDEMİ'NE TAŞIDI

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, nakliye konusunda İran ile yaşanan sorunlar çerçevesinde yaklaşık 400 Türk kamyon ve TIR'ının İran Lutfabat Gümrüğünde bekletilmekte olduğu ve Türk sürücülerin mağdur edildiğinin iddia edildiğini belirtti. 

Kamyon ve TIR'ların İran sınırları içerisinde muhatap oldukları mağdur edici uygulamaların neden sonlandırılmadığını soran Gök, önergesinde şunları kaydetti:

"Bugün itibariyle İran sınırları içerisinde Türkmenistan'a geçmek üzere bekletilen Türk kamyon ve TIR sayısı nedir? Türk kamyon ve TIR'larının Türkmenistan'a geçiş yapmak üzere bulundukları İran Lutfabat Gümrüğünde niçin, ne kadar zamandır, hangi gerekçeyle bekletilmektedir?

Kamyon ve TIR'lar daha ne kadar bekletilecekler? Bu konuda Bakanlığınızca ne tür girişimlerde bulunulmuştur? İran, kendi topraklarından transit olarak Türkmenistan'a giriş yapmak isteyen Türk kamyon ve TIR'larından ne adı altında ne kadar para almaktadır? Türkiye üzerinden başka ülkelere ve başka ülkelerden İran'a geçiş yapan İran kamyon ve TIR'larına Türkiye'nin uygulaması nedir? Türk kamyon ve TIR'larının mağduriyetini gidermek üzere alınan, alınması düşünülen tedbirler nelerdir?"