İran Türkiye'ye mesaj veriyor

İran'ın Murat Karayılan'ın yakalandığına dair iddianın doğrulanmasının ardından konunun uzmanları ve gazeteciler gelişmeyi NTV canlı yayınında değerlendirdi:

14.08.2011 - 13:29

Fikret Bila: İran bu operasyon ile Türkiye ile ilişkilerini yeni bir zemine çekerek son dönemde Ankara'nın Suriye'ye karşı aldığı tavrı yumuşatmak istiyor olabilir.

İran, Karayılan'ı Türkiye'ye teslim edip Suriye'ye yapılacak bir askeri operasyonu engelleme hesapları yapıyor olabilir."

Fatih Çekirge: "Yakalanmış ibaresi önemli. Çatışma ile yakalanmadığı izlenimi veriyor. Çok özel bir operasyon ile yakalanmış olabilir. Kandil'e yönelik böyle bir operasyonda İran'ın Irak ile temasa geçmesi lazım. Böyle bir durumda Irak hükümeti işbirliği yapmış herhalde.

Çatışma olmadan yakalandıysa acaba İran ile anlaşarak mı teslim oldu. Çünkü verdiği son röportajda daha uzlaşmacı mesajlar vermişti.

Eğer doğru ise İran çok önemli bir koz ele geçirdi."

Atilla Sandıklı: "İran'ın operasyonları son dönemde artırmıştı. Bu baskının sonuç verdiği görülüyor. Çok iyi gizlenen bir terör liderini ele geçirdi. Bunu Türkiye'nin yapması gerekmez miydi? Bence bu Türkiye'nin eksikliğidir.
Zaten İran'ın bu baskısı karşısında Karayılan, en son, 'Bundan sonra PJAK İran'a karşı eylem yapmayacak PKK, sınırınızı koruyacak açıklaması yapmıştı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...