NTV

İran uçağında 'yasaklı madde'

Türkiye
İran uçağında 'yasaklı madde'

Tahran’dan Suriye’ye hareket halindeyken Diyarbakır’a indirilen İran uçağında, yaptırımlar kapsamına giren malzeme bulunduğu ve bunlara el konulduğu açıklandı. Mürettebatı sorgulanan uçak da Diyarbakır’dan ayrıldı.

Türkiye hava sahası üzerinden Suriye'ye giderken Diyarbakır'a indirilen İran kargo uçağında, yetkililere bildirilen yükün dışında bazı silahlar bulunduğu ortaya çıktı.

Uçak, silahlara el konulmasının ardından Diyarbakır'dan ayrıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu herhangi bir tutuklama olmadığını açıklarken, bakanlık da, uçakta 'BM yaptırımları kapsamında yasaklı malzemeler' bulunduğunu duyurdu.

3 gündür Diyarbakır'da tutulan İran uçağında yasaklı malzeme bulundu.

Açıklama önce Dışişleri Bakanı Davutoğlu'dan geldi: "Bu aslında Türkiye'nin hava sahasını kullanan bütün uçaklarla ilgili, gerektiğinde yapılan rutin bir işlemdir. İncelemenin uzun sürmesi, bu yükün mahiyetiyle ilgiliydi. Herhangi bir tutuklama söz konusu değil."

Davutoğlu’nun bu açıklamasının ardından, Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaptı ve İran'a uygulanan BM yaptırımları kapsamına giren yasaklı malzemeye el konulduğu, uçağın diğer yükleriyle Türkiye'den ayrılmasına izin verildiği bildirildi.

Bakanlığın açıklamasında yasaklı malzemenin içeriği belirtilmezken, edinilen bilgiye göre uçakta Türk yetkililere bildirilen yükün dışında bazı silahlar bulundu.

Bir kasa içinde bulunan silahlara el konulduktan sonra, bilgilerine başvurulmak emniyete götürülen mürettebatın da ifadelerinde, silahları uçağı korumak için taşıdıklarını söyledikleri belirtildi.