İran üzerine düşeni yaptı!

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye, Brezilya ve İran'ın imzaladığı uranyum takas anlaşmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı 17.05.2010 - 21:10

İran üzerine düşeni yaptı!

Dışişleri Bakanlığı, İran'ın, Türkiye ve Brezilya ile imzaladığı Ortak Bildiri ile birlikte, "uluslararası toplumun kendisinden beklediği hususları yerine getirmiş olduğunu" açıkladı.


Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, "Türkiye, ortak bildiride ifadesini bulan mutabakatın uygulanmasını ve bu sürecin ilerletilmesine uluslararası toplumun da aktif katkıda bulunmasını beklemektedir" denildi.

Açıklamada, "İran'ın nükleer programına dair sorunun aşılması yönünde Türkiye tarafından uzun süredir yürütülen kararlı çabaların, Tahran'da imzalanan Ortak Bildiri'yle bugün önemli bir sonuca ulaştığı" kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Bu gelişme sadece bölgemiz açısından değil, tüm uluslararası toplum için büyük önem taşımaktadır. İran halkına bu süreçte Türkiye'ye gösterdiği güven için teşekkür ederiz" denildi.

İran'ın, sözkonusu bildiriye göre Tahran Araştırma Reaktörü'ne tıbbi mülahazalarla nükleer yakıt sağlanması karşılığında stoklarından 1200 kg. düşük zenginlikli uranyumu Türkiye'ye emanet etmeyi kabul ettiğinin belirtildiği açıklamada, şöyle devam edildi:

"Bu mutabakatın hayata geçirilmesi, İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), ABD, RF ve Fransa arasında belirlenecek düzenlemelere bağlı olacaktır. Türkiye, sözkonusu mutabakatın hayata geçirilmesi için İran'ın ve uluslararası toplumun kendisine duyduğu güveni boşa çıkarmayacak ve ayrıntıları belirlenecek bir düzenlemeyle sorumluluklarını bihakkın yerine getirecektir.

Ortak Bildiri sayesinde İran ile uluslararası toplum arasında diyaloğun yeniden başlatılması ve bunun Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması temelindeki hak ve yükümlülüklere uygun kalıcı bir uzlaşıyla sonuçlanması için yeni ve önemli bir fırsat yaratılmıştır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...