‘Irkçı’ web kamerası olur mu?

Hareket takip özellikli web kamerasının, önüne siyah bir kişi geçtiğinde çalışmaması firmayı zor durumda bıraktı.

25.12.2009 - 10:25

‘Irkçı’ web kamerası olur mu?

Otomatik odaklanma ve hareket takip işlevlerine sahip bir web kamerasının, karşısında siyah bir kişi olduğunda çalışmaması firmayı zor durumda bıraktı. Biri beyaz biri siyah iki kişinin YouTube’ta yayımladığı test videosu izlenme rekorları kırıyor.

HP’nin bir laptopunda dahili olarak bulunan kamera yüz tanıma sistemine sahip ve karşısındaki kişi hareket ettiğinde onu kısmen takip edebiliyor, mesafeyi ölçüp otomatik olarak yüze odaklanabiliyor.

YouTube’ta yer alan videoda kameranın karşısına geçen ‘White Wanda’ takma isimli beyaz kadın kameranın işlevlerini test ediyor. White Wanda’nın yüzünü seçebilen ve hareketini izleyebilen kamera, karşısına ‘Black Desi’ lakaplı siyah erkek geçtiğinde tepkisiz kalıyor ve hareket etmiyor.

Büyük ihtimalle kameranın sensöründeki parlaklık ve kontrast önayarlarındaki basit bir sorundan kaynaklanan aksaklık, firmayı bir hayli zor durumda bıraktı. Videonun YouTube’ta “HP bilgisayarlar ırkçı” başlığıyla yayımlanmasından hemen sonra firma soruşturma ve inceleme başlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...