İrlanda Osmanlı’yı unutmadı

Ankara, tarihinde ilk kez bir İrlanda Cumhurbaşkanı’nı ağırlıyor. O Cumhurbaşkanı, Türkiye ile aralarındaki tarihi bağı ve Osmanlı’nın ‘bonkörlüğünü’ hatırlattı.

Haberler 23.03.2010 - 22:53

İrlanda Osmanlı’yı unutmadı

ile İrlanda arasındaki tarihi bir bağı, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese anlattı.

Konuk Cumhurbaşkanı, 19. yüzyılın ortalarında İrlanda'da yaşanan büyük açlık döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun gönderdiği üç gemi dolusu yiyeceğin asla unutulmadığını, bu gemilerin yanaştığı Drogheda bölgesinin simgesinin hala hilal ve yıldız olduğunu söyledi.

Türkiye’ye gelen ilk İrlanda Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan McAleese, iki ülke arasında Osmanlı İmparatorluğu’na kadar giden manevi bir bağı şu sözlerle anlattı:

"Bir milyon İrlandalı’nın hayatını kaybettiği büyük açlık döneminde Türk halkının bize nasıl yardım ettiğini çok iyi hatırlıyoruz. Dönemin Osmanlı padişahı içi gıda dolu üç gemisini Drogheda'daki kuzey limanlarımıza ulaştırmıştı.

İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, bu güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz. Önümüzdeki cumartesi günü eğer Drogheda'yı ziyaret edecek olursanız yıldız ve hilalli formalı takıma bakarak, Türk Milli Takımı’nın sahada futbol oynadığını düşünebilirsiniz."

McAleese, 'Lonely Planet' internet sitesinde dünyanın en iyi dost ülkeleri arasında Türkiye ve İrlanda'nın ilk 10 içinde yer aldığını vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...