TCK 25. Madde: Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

Kuveyt asıllı İrlanda vatandaşı Mohammed Fadeldabbous Aksaray'dan Yusufpaşa'ya giderken şüpheli Şenol Palan'ın işlettiği büfenin buzdolabından su almak istedi.

Ancak su almak isterken dolaptaki suların bir kısmı yere düştü. Bunun üzerine Mohammed Fadeldabbous ile Şenol Palan tartışmaya başladı.

Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavgaya dahil olan diğer esnaf, İrlandalı’ya saldırdı. Bazı kişiler, turiste sopa, sandalye ve tahtayla vurmaya başladı.

Boksör olan İrlandalı turist, esnafa karşılık verdi. Fadeldabbous’un yumruklarından nasibini alan bazı esnaf feci şekilde yaralandı.

Görüntüleri günlerce konuşulan olayla ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sami Çağlayan’ın hazırladığı iddianamede, şikayetçi-şüpheli Mohammed Fadeldabbous'un "meşru müdafaa ve zorunluluk hali" olarak tanımlanan TCK'nin 25. maddesi uyarınca yasal savunma halinde kendisine yönelmekte olan saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırıyla orantılı biçimde defetmek suretiyle kendisini yumruklarını kullanarak savunduğu vurgulandı.

Fadeldabbous'un kendisine demir tartı kilosuyla saldıran şikayetçi-şüpheli Şerafettin Özbey'i yumrukla darp ederek yaraladığı, turistin ise kemik kırığına neden olacak şekilde yaralandığı anlatıldı.

Şüphelilerin ifadelerinde kavga olayına karıştıklarını ve birbirlerini darp ettiklerini ikrar ettikleri ifade edilen iddianamede, şüphelilerin "Neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama" suçundan 5'er yıldan 7'şer yıla kadar hapislerini istedi.

İddianamede, şikayetçi-şüpheli Mohammed Fadeldabbous'un ise "Kasten yaralama" suçunu işlediğinden 3 aydan 9 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Ancak savcı, Fadeldabbous'un meşru müdafaa içerisinde hareket ettiğini gerekçe göstererek TCK'nin 25. Maddesi uyarınca eyleminden ötürü ceza verilmemesini istedi, takdiri ise mahkemeye bıraktı.

İddianame, kabul edilirse dava asliye ceza mahkemesinde görülecek.