Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuşma yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Ekonomide iyi gidiş rakamlara yansıyor. Atalarımızın güzel bir lafı var. 180 kez de olsa tekrarda fayda var. Türkiye ilk çeyrekte yüzde 11.7 büyüyerek dünya genelinde en hızlı büyüyen dördüncü ülke, Avrupa'da ise en hızlı büyüyen ülke konumuna geldi. Türkiye OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke oldu. AB'nin de üyesi olduğu en önemli 19 ekonominin bulunduğu G20'de Çin'den sonra büyüyen en hızlı ülke oldu. Daha hangi belgeyi vereyim? Milli gelirimiz son 12 ayda 988 milyar TL'ye, dolar bazında ise krize rağmen 652 milyar dolara ulaştı. Mayıs'ta ihracat yüzde 34.5 artış gösterdi. Sanayi üretimi Mayıs'ta yüzde 15.6 arttı. 2010'un ilk çeyreği itibariyle son iki aydaki kamu net borç stokunun milli gelire oranı yüzde 45'te tutuldu. 2002'de yüzde 73.7 idi. Bütçe açığının milli gelire oranı ise yüzde 4.5 oldu. Bu iki gösterge ekonomik güvenilirliğin en temel göstergeleridir. Küresel krize rağmen borç oranını ve bütçe açığını bu kadar düşük seviyelere çekmemiz takdire şayan bir gelişmedir. Ne referandum sürecinin ne de genel seçimlerin olumsuz bir etki yapmaması için tedbirleri aldık.

Önceki haftaki toplantıda 'yarın açıklanacak ve ümit ediyorum ki rekor büyüme açıklanacak' dedik. Malum çevreler rekor kelimesine takılmışlar. Çünkü hayatlarında rekor yok. Avrupa'da rekor kırmışız tatmin etmiyor. 2004'teki kendi rekorumuzdan binde üçlük bir sapma olmuş konuyu evire çevire oraya getiriyorlar. Adam kalkar bir gün de teşekkür eder.

KİMSE ERKEN SEÇİM BEKLEMESİN
Bir televizyon kanalında vatandaşla söyleşi yapıyorlar. Bir vatandaş zeytinyağını dört yıl önce hangi rakamdan alıyorsam şimdi de öyle alıyorum dedi. 7 yıl önceki fiyatlarla bugünü karşılaştır zaten AK Parti iktidarının ne kazandırdığını göreceksin. Kimse erken seçim, merken seçim beklemesin, bizim kitabımızda bu yok. 16 ayda bir Türkiye iktidar değiştirmiş. Benim halkım darbe anayasasını 'evet'le tarihe gömecektir.

ÜZÜLMEYE DEVAM EDİN
2010'un ilk çeyreğinde Türkiye rekor düzeyde büyümeseydi, hatta küçülseydi bunlar zil takıp oynarlardı. Çünkü bunların Türkiye diye bir derdi yok, ekonomi diye bir derdi yok. Bunların tek derdi var: AK Parti'yi iktidardan nasıl indiririz. O zaman üzülmeye devam edin.

MUHALEFET DALGA GEÇTİ
Muhalefet bizimle dalga geçti. Sanatçılarla, sporcularla hangi sorunu görüştünüz diye. Ahi Evran'ın bir sözü var, gelmeyene sen gideceksin, biz de öyle yapıyoruz.

Terör ulusal bir mesele iken ne yazık ki hükümetleri karalama aracı olarak görülüyor.Terör Şemdili'den vururken, Ankara'dan hükümete vurmak terörün değirmenine su taşımaktır.

İŞ ADAM ASMACAYA GELİNCE...
Akan kanın durması için MHP'ye işbirliği önerdik. İşbirliğine yanaşmayan MHP adam asmaca işine gelince iştahlı bir şekilde ortaya çıkıyor. Yasal düzenleme geldiğinde ip elindeydi, şimdi nasıl sıkılmadan değişikliği destekleriz diyorsun.

MHP SEÇMENİ 'EVET' DİYECEKTİR
Ben MHP tabanı ile yönetimin görüşlerinin uyuştuğuna inanmıyorum. MHP seçmeninin referandumda 'evet' diyeceğine inanıyorum. Terörden nemalanan BDP ve MHP ile görüşmeyi istemedik. MHP ile aynı zihniyette hareket eden BDP'yi millete havale ediyorum. Böyle bir ortamda bize kapılarını açan CHP, BBP, DSP, SP'ye teşekkür ediyorum. Görüşmelerde terör konusunda ortak tavır çıkacağına inanıyorum.