'İşbirliği içerisinde bize saldırıyorlar'

Egemen Bağış, The Economist dergisinde yayımlanan makale için "Uluslararası medyayı kontrol eden birtakım uluslararası karanlık odaklarla işbirliği içerisinde bize saldırıyorlar'' dedi. Bağış, Ajda Pekkan'la ilgili eleştirilere de yanıt verdi.

'İşbirliği içerisinde bize saldırıyorlar'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, NTV'de katıldığı canlı yayında da, The Economist dergisinde yayımlanan bir makalede CHP'ye oy verme çağrısında bulunduğunun hatırlatılması üzerine, hiçbir seçim döneminde yaşanmayan farklı bir seçim dönemi yaşandığına işaret ederek, bu süreçte AK Parti'ye yönelik saldırılar olduğunu kaydetti.

Bu seçimin bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Bağış, ''Bunu engellemek isteyen içerideki bir takım karanlık odaklar, dışarıdaki özellikle uluslararası medyayı kontrol eden birtakım uluslararası karanlık odaklarla işbirliği içerisinde bize saldırıyorlar'' dedi.

Bağış muhalefet partilerini de eleştirdi: ''Makalede ''son 66 yılın en başarılı hükümeti'' de deniliyor. Bu gözden kaçmamalı. Ama Türkiye’de ruh üçüzü üç parti birbirine dayanışma için girmiş. Hiçbir birlerini eleştirdiklerini duydunuz mu?'' Ama Biz vatandaşa bakıyoruz. Son 9 yıl içerisinde bu ülke nereye geldi ona bakılsın. Bunlardan rahatsız olan bir takım çevreler, Türkiye’nin başını eğmeyen tavrından rahatsız oluyorlar. Unutmasınlar, kimse faili meçhul cinayetlerin işlendiği döneme geri dönmek istemiyor.''

Bağış, yeni anayasa ile ilgili de konuştu: ''Bugünkü anayasamız defalarca değiştirilmesine rağmen hala askeri bir anayasa. Artık bu ülkede sivil, bütün vatandaşları kucaklayan her vatandaşın benim diyeceği bir anayasaya kavuşma zamanı geldi.''

"İSTEYEN FİLTRE TAKTIRMAZ"
İnternete uygulanabilecek kısıtlamalarla ilgili bir soru üzerine de Bağış, internete bir sansür yapılmadığını belirterek, isteyen ailelerin hiçbir kısıtlama ve filtreleme olmadan istedikleri internet sitesine erişebileceklerini söyledi.

İsteyen ailelerin ise filtre koyabileceğini ifade eden Bağış, ''CHP her zamanki gibi, 'öcü gelecek, sizi ham yapacak' diye milleti korkutmaya çalışıyor. Bunlar yıllarca toplumu ürküterek siyaset yapmaya kalktılar. Şu anda da yaptıkları budur. Türkiye'de kimsenin çekinmesi için bir sebep yok. Biz herkesin özgürlüğünden yanayız. İsteyen filtresini taktırır, isteyen taktırmaz'' dedi.

BAŞBAKANA SALDIRI
Son günlerde seçim meydanlarında tansiyonun yükselmesinin nedeninin sorulması üzerine Bağış, bunun AK Parti'ye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir saldırı olduğunu söyledi.

Bugüne kadar hiçbir seçim döneminde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının seçim otobüsüne iki kez saldırı gerçekleşmediğine dikkati çeken Bağış, partisine yönelik benzer bazı saldırılardan örnekler vererek bütün bu saldırıların çok üzücü olduğunu ifade etti.

Bağış, ''Burada anlaşılıyor ki, 'milli iradenin muktedir, olma seçimini' muhalefet kaldıramıyor. Demokratik yollarla mücadele etmek yerine şiddete başvurarak, teröre başvurarak...'' dedi.

CHP, MHP ve BDP'nin her konuda işbirliği yaptığını savunan Bağış, ''Silivri ile Kandil arasında teleferik hattında giden gelen talimatçılar bulunduğunu öne sürdü. Bağış, bu partilerin statükonun devamını ve bulanık suda balık avlamak istediklerini öne sürdü.

Seçim meydanlarında yükselen tansiyondan kendilerinin de çok rahatsız olduğunu dile getiren Bağış, şöyle devam etti:

''Ama bu, seçimin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu seçimin aslında Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu ortaya koyuyor. Bu seçim 2002'de iktidar olan, 2007'de muktedir olmaya başlayan, 2011'de de milleti muktedir kılacağını ilan eden bir hareketi durdurma sürecidir. Rahmetli Menderes'i de durdurmak için neler yaptılar, ondan sonra maalesef çok kanlı bir darbeyle onu indirebildiler. Rahmetli Özal'ın ölümüyle ilgili soru işaretleri halen birçoğumuzun kafasında var. Çünkü Türkiye yeniden şaha kalkmıştır. Türkiye'nin bu üçüncü şahlanışını durdurmaya çalışan bir takım zihniyetler olabilir.''

''AJDA PEKKAN DELİKANLI KADINMIŞ''
Ajda Pekkan'ın kendisi ile ilgili iltifatlarının polemiğe neden olduğunun hatırlatılması üzerine Bağış, sanatçıların protokoldeki bir kişiye kompliman yapmasının her zaman olan doğal bir şey olduğunu söyledi.

Polemikten sonra Ajda Pekkan ile konuşup konuşmadığının sorulması üzerine Bağış, bir arkadaşı olarak kendisinin ve eşinin Pekkan'ı aradıklarını belirterek, ''Üzüldük tabii, bizim yüzümüzden böyle bir saldırıya uğramış olması, bu kadar hakarete maruz kalmış olması... Ama çok dik durdu, gerçekten eskilerin tabiriyle 'delikanlı kadınmış'. 'Helal olsun' diyorum ben. Böyle bir dostluğumuz olduğu için de onur duyarım'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...