İşçilerle polis arasında arbede

Karabük'te, 29 kişinin dün işten çıkarıldığı gerekçesiyle eylem yapan KARDEMİR işçileri, fabrika sahasına girmek isteyince, polis biber gazıyla müdahale etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.06.2010 - 13:59

Türk Metal Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle 29 mesai arkadaşının işten çıkarıldığı iddiasıyla sendika önünde toplanan 700 civarında işçi, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) önüne kadar yürüdü.

Fabrika girişinde özel güvenlik elemanları ve polis barikatıyla karşılaşan işçiler, bir süre yaşanan tartışmanın ardından barikatı aşarak KARDEMİR Genel Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe başladı.

Bunun üzerine polis, biber gazı ve copla müdahale ederek işçilere engel olmaya çalıştı. İşçiler, genel müdürlük binasına yaklaşık 200 metre kala polis tarafından durduruldu. Yaşanan arbededen ve gazdan etkilenen 10 fabrika çalışanı, Karabük Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

İşten çıkarılan işçilerden Kenan Şahin, fabrika içinde bulunan yaklaşık 100 metre yükseliğindeki yüksek gerilim hattına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Şahin, bir süre sonra Türk Metal Sendikası yetkililerince ikna edilerek, Karabük Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Bu arada biber gazından etkilenen bazı polis memurları ile gazetecilere olay yerinde bekletilen sağlık ekipleri müdahalede bulundu.

Türk Metal Sendikası Karabük Temsilcisi Şahin Dikilitaş, 29 işçinin sendikalarına üye olduğu gerekçesiyle dün KARDEMİR yönetiminin aldığı kararla işten çıkarıldığını iddia etti.

Olay yerine gelen İl Emniyet Müdürü Arif Akkale'nin de dağılmaları için uyarıda bulunduğu KARDEMİR işçileri, fabrika içinde bekleyişlerini sürdürüyor.

Sayfa Yükleniyor...