Isı sektöründe "yeşil" adımlar

Isı sektörü enerji verimliliği sağlayan cihazlara yöneliyor... Yeşil Ekonomi'de...

16.07.2009 - 11:51

Küresel ısınma tehdidinin giderek büyümesi, ısı sektörünü, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği sağlayan cihazların kullanımına yöneltiyor.

Bu noktada yoğuşmalı kombi-kazan, güneş enerji sistemleri gibi cihazlar ön plana çıkıyor. Sektörde en yoğun rekabet, yoğuşmalı ve alternatif enerji kaynakları ile kullanılabilen cihazlar arasında yaşanıyor..

Isı sektörü, Avrupa'da yer ve duvar tipi ısıtma cihazları olarak 9 milyon adet büyüklüğe sahip... Kombi pazarı, 7 milyon ; kazan pazarı ise 2 milyon adet... Bu büyüklüğün içinde en büyük payı yoğuşmalı duvar tipi cihazlar oluşturuyor. Türkiye'de ise kombi pazarının büyüklüğü, yaklaşık 650.000 adet düzeyinde...

Avrupa'da enerji fiyatları yüksek olduğu için devlet desteği ile verimli cihazların kullanımı destekleniyor... Tüketiciler de bu noktada verimlilik sağlayan cihazlara yöneliyor..

Türkiye'de ise fiyatı ucuz ürünler en büyük tercih sebebi... Bu nedenle çıkartılan yeni enerji verimliliği yönetmeliği ile Türkiye'de tüketicilerin ürün seçimlerinde  verimli cihazlara yönelmesi hedefleniyor...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...