'IŞİD çok yaklaştı'

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası düzenlenen basın toplantısında Irak ve Suriye konusunda hazırlanan tezkere hakkında bilgi verdi. Suriye'deki gelişmelere de değinen Arınç, 'IŞİD'in Süleyman Şah Türbesi'ne çok yaklaştığını' söyledi.

30.09.2014 - 18:47

'IŞİD çok yaklaştı'

Irak ve Suriye konusuda tek tezkere hazırlandı.

Açıklamayı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında yaptı.

Konuyla ilgili bilgi veren Arınç, tezkerenin TSK güçlerinin sınırdışına çıkması ve Türkiye'deki üslerin yabancı askerler tarafından kullanılmasını da içerdiğini söyledi.

Suriye'deki gelişmelerle ilgili soruları da yanıtlayan Arınç, IŞİD militanlarının yurtdışındaki tek Türkiye toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'ne çok yaklaştığını söyledi.

Arınç, türbedeki askerlerin görevlerine devam ettiğini de kaydetti.

Arınç'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Toplantıda güneyimizde yaşanan olayların bugünü ve geleceği konusunda Genelkurmay Başkanımız brifing verdi.

Kapsamlı bir sunum oldu. Bakanlar Kurulumuz sayın Genelkurmay Başkanı'na sorular yönelttiler. Genelkurmay Başkanlığımızın Bakanlar Kurulumuza karşı sorumluluğu vardır.

Genelkurmay Başkanının yılda en az bir kez Bakanlar Kurulu'na kapsamlı sunum yapması kararlaştırıldığı. Bunun ilki bugün yapıldı.

Türkiyemizin iç ve dış güvenliği konusunda hangi noktada bulunduğumuzun görülmesi mümkün oldu. Görüşmede güneyimizde yaşanan olayların bugünü ve geleceği konusunda sayın Genelkurmay Başkanımızın planlarını görme imkanı bulduk.

ÇÖZÜM SÜRECİ KURULU
Terörün sona erdirilmesine dair bir kanun. Bu 6 maddelik bir kanundur. Bununla ilgili bir Bakanlar Kurulu kararının çıkarılması çalışması yapılmıştı.

Bununla ilgili bir Bakanlar Kurulu kararının çıkarılması kararlaştırılmıştı. Bir çözüm süreci kurulu oluşturulacak. Çözüm sürecinin bittiği söylemleri ve tehditler bizim açımızdan geçersizdir. Bunlar belirli bir sebeple ortaya kkonulmaktadır. Hükümetimiz bu konuda ciddidir.

Çözüm sürecini başarıya ulaştırmaya çalışırken ortaya çıkan asayiş sorunlarında elbette bir acımzasız davranışımız söz konusu olacaktır. Kamu güvenliğinin bozulmasına hiçbir zaman izin vermeyeceğiz.

SURİYE VE IRAK İÇİN TEK TEZKERE
TBMM'de perşembe günü bir yıl önce süreleri verilen ve ekim ayı içerisinde süresi bitecek iki tezkerenin yenilenmesi söz konusuydu. Bu tezkerelerin rutin şekilde yenilenmesi... Evet, bu düşünülebilir ama aynı zamanda iki tezkereyi birleştirmek suretiyle bütün tehditleri, riskleri ve Türkiye'nin bulunduğu konumu içerisine alan ve bütün tedbirleri bir arada karşılamaya çalışan bir metin üzerinde çalıştık. Bu metin şu sırada TBMM'ye gönderilmiştir veya gönderilmek üzeredir.

Şüphesiz perşembe günü görüşülecek olan bir tezkerenin yarın Meclis'in açılışıyla gündeme geleceği için bugüna kadar beklenilmiştir. Kapsamlı bir çalışma yaptık. Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik risk ve tehditler değerlendirildi.

Son dönemde yaşanan gelişmeler ciddi bir biçimde anlatıldı. Türkiye'nin yapmak istedikleri tek tek sayıldı. Hükümetimize düşen görevin ulusal güvenliğimizi sağlamak ve Türkiye'nin risklere karşı tedbir almak olduğunu biliyoruz.

Tezkerenin neleri kapsayacağını bu akşam ya da yarın sabah hep beraber göreceğiz. Daha önceki konuşmalarımda kapsamlı bir tezkere olacağını ve öyle bir tezkere çıkaralım ki yeni birisine ihtiyaç olmasın. Meclis bize izin verirse biz de bunu en iyi şekilde değerlendiririz diye düşündük. Güzel bir metin ortaya çıktı.

TSK'nın sınırdışına geçişi ve Türkiye topraklarının yabancı askerler tarafından kullanılması da tezkerenin kapsamı içerisinde. Bütün bunların hepisni kapsayacak bir metin hazırlandı. Bunları yeniden düşünüp karar alma ihtiyacı hissetmeyeceğiz. Biz kararlı bir hükümetiz. İşe vaziyet ediyoruz. Türkiye'nin içinde ve dışında nerler yaşandığı, yaşanabileceğini çok iyi biliyoruz. Güvenli bölge ve diğer konuların askeri ve diplmatik karşılığı vardır. Bizim meselemiz Türkiye'nin güvenliğini sağlayabilmektir.

Irak ve Suriye tezkerelerinde geçen ifadelerde orada faaliyet gösteren örgütlerin isimleri var. İki tezkere birleştirildiğine göre, tehdit oluşturan gelişmelerde ismi geçen örgütlerden bahsediliyor. IŞİD ve benzeri örgütlerin ismi daha önceki tezkerelerde geçmiyordu. Genel ifadeler kullanmayı tercih ettik. Ancak bazı örgütlerin isimleri gerekçe kısmında kullanılmış olabilir. Bazı konulara dikkat çekmek için hükümetimiz uygun görmüştür. Ama bunların isimlerinin tek tek sayılması gibi bir çaba içerisinde değiliz.

Çünkü sadece Suriye'de 50'den fazla örgütün isminden bahsediliyor. Irak'ta 20'den fazla örgütün isminden bahsediliyor. Bunlar eylemler vasıtasıyla konuşuluyor. Terör dendiği zaman, şiddet ve silah kullanan örgütlerin isimlerini saymak yerine onları tarif etmek çok daha akıllıca olacaktır.

Kapalı oturum her zaman olabilir. Benim de katıldığım kapalı oturumlar olmuştur. Ancak Başbakan, bakan veya gruplardan herhangi birisi veya en azından şu kadar milletvekili talep ederse kapalı oturum kararı alınabilir. Görüşmeler kapalı oturumda yapılırsa, tutanakların 10 yıl içinde açıklanması mümkün olmaz.

Ancak genel kurul gündemine hakimdir. Görüşmeler açık da yapılabilir. Biz her türlüsüne hazırız. Hükümet olarak tezkeremizi savunacağız ve kamuoyunun bilmesi gereken hususların da herkes tarafından bilinmesini arzu edeceğiz.

Bazı konuların rahatlıkla konuşulması için 70. madde kapsamında kapalı oturum da yapılabilir. Hükümet olarak tavrımızı Meclis'ten gelecek talebe göre değerlendirebiliriz.

'IŞİD ÇOK YAKLAŞTI'
Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun Türkiye toprağı olacağı ve orada belirli miktarda asker tutulabileceği Lozan Anlaşması'yla genel geçer bir hüküm haline gelmiştir. Osman Gazi'nin dedesi olan Süleyman Şah'ın ölmesinden sonra yapılan türbe ve o türbenin bulunduğu yerin Türkiye toprağı sayılacağı ve bu türbeye yönelik tehditlere karşı da uluslararası hukuktan kaynaklanan bir hakkımızın olduğu her zaman ifade edilmiştir. IŞİD militanlarının o bölge çok yaklaştığı söz konusudur. Ancak orada askerlerimiz silah ve techizatlarıyla birlikte görevlerine devam etmektedir.

Bir milletvekili hükümet IŞİD'le ilgili bir karar alınmamış gibi bir soru önergesi veriyor. 30 Eylül'deki Bakanlar Kurulu kararına göre, BM Güvenlik Konseyi'nin karalarıyla listelenen kişi ve kurumların bütün mal varlıkları dondurulmuştur.

Bu Bakanlar Kurulu kararı 10 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlandı. Irak El Kaidesi'nin mal varlığı dondurulmuş, IŞİD de mal varlığı dondurulacak örgütler arasında yer almıştır. Meraklılar ve tatmin olmayanların 10 Ekim'deki Resmi Gazete'ye bakmalarını salık veriyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...