'IŞİD serbest bıraktı, başka grup rehin aldı'

Musul'da IŞİD tarafından rehin alınan 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakılması için yoğun çaba gösteriliyor. Ankara'da yapılan toplantılardaki eğilim, askeri seçeneğin gündeme alınmaması yönünde. Örgütle temas kurulduğu ve pazarlıkların sürdüğü de gelen bilgiler arasında. Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nden yapılan açıklamada, ''IŞİD, TIR şoförlerini serbest bıraktı, başka bir grup rehin aldı'' denildi.

NTV Haber 12.06.2014 - 00:00

'IŞİD serbest bıraktı, başka grup rehin aldı'

rak Şam İslam Devleti Örgütü'nün (IŞİD) Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nu basarak 49 personel ve aile fertlerini kaçırması bir anda gündeme oturdu.HABERE GİT

IŞİD militanları tarafından iki gündür tutulan Türk şoförler ile dün konsolosluk binasından şehrin başka bölgesine nakledilen Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, konsolosluk çalışanları ve ailelerini kurtarma girişimleri sürüyor.

'DAVUTOĞLU, ŞOFÖRLERİN SERBEST BIRAKILDIĞINI SÖYLEDİ'
HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları görüşme hakkında açıklamalarda bulundu.

Kürkçü, "Davutoğlu, Musul konsolosluğundakilerin başka bir bölgeye taşındıklarından haberdar olduklarını, temaslarının sürdüğünü, şoförlerin ise serbest bırakıldığını söyledi" dedi.

DIŞİŞLERİ KAYNAKLARINDAN YALANLAMA
Ancak Dışişleri Bakanlığı kaynakları Kürkçü'nün bu iddiasının yanlış anlamadan kaynaklandığını belirterek, şoförlerin durumunda bir değişiklik olmadığını bildirdi.

AA'da yer alan habere göre ise, Irak'ın ikinci büyük vilayeti Musul'un kontrolünü iki gün önce sağlayan ve Geyara bölgesindeki termik santrali de ele geçiren IŞİD mensuplarınca buradan ayrılmalarına izin verilmeyen Türk şoförlerin, gün içerisinde serbest bırakılacağı öğrenildi.

Santralde tutulan şoförlerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, IŞİD mensuplarının dün sabah saatlerinde Musul'daki Türk başkonsolosluğuna baskın düzenlediklerini, başkonsolos dahil 49 konsolosluk personelini ve personelin bazı aile fertlerini şehrin başka bölgesine naklettiklerini açıklamıştı.

Bakanlık açıklamasında, Musul'un Geyara ilçesindeki elektrik santralinde de 31 Türk vatandaşının aynı grup tarafından rehin alındığı bildirilmişti.

'IŞİD SERBEST BIRAKTI, BAŞKA GRUP REHİN ALDI'
Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nden (UND) yapılan açıklamada, ''IŞİD, TIR şoförlerini serbest bıraktı, başka bir grup rehin aldı'' denildi.

'SAAT 13.00'TE SERBEST BIRAKILDIKLARINI TEYİT ETTİK'
DHA'ya konuşan Uluslararası TIR Şoförleri ve Ağır Vasıta Şoförleri Derneği Genel Başkanı Çetin Ünlü de; "30 TIR şoförünün saat 13.00'te serbest bırakıldığını teyit ettik'' dedi.

Ankara da teyakkuz halinde. Dün önce Başbakanlık Resmi Konutu ardından da Çankaya Köşkü'nde olağanüstü toplantı yapıldı.HABERE GİT

Rehin alınan 49 vatandaşın kurtarılabilmesi için yoğun çaba gösteriliyor.

Edinilen bilgilere göre, personel ve ailelerin salıverilmesi için aracılar vasıtasıyla örgütle temas kuruldu.

Rehineleri kurtarabilmek için yürütülen görüşmeler sürüyor.

Ancak yetkililer bunun bir fidye pazarlığı olmadığını belirtiyor.

Yetkililerden alınan bilgilere göre, IŞİD Örgütü içerisinde görüş ayrılığı var.

Bir grup rehinelerin bırakılmasını isterken, diğer grup buna karşı çıkıyor.

Pazarlıklar da karşıt grubu ikna etmek üzerine yoğunlaşmış durumda.

Ankara'da yapılan kritik toplantıların ardından çıkan eğilim, askeri seçeneğin gündeme alınmaması yönünde.

Yani rehinelerin bırakılması için şu an herhangi bir askeri müdahele seçeneği masada yok.

Yetkililer, ikna çalışmaları ile kısa bir süre içerisinde rehinelerin serbest bırakılmasını hedefliyor.

Sayfa Yükleniyor...