HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD'in Türkiye üzerinden Kobani'ye saldırıda bulunduğunu ileri sürdü.

Demirtaş, HDP Gaziantep İl Başkanlığı 1. Olağan Kongresinde, konuştu.

Terör örgütü IŞİD'in işgal ettiği her yerde "barbarlık" yaptığını dile getiren Demirtaş, içinde İslam kelimesi geçmesine karşın en büyük savaşı İslam'a karşı verdiğini söyledi.

Demirtaş, "Hangi Müslüman, hangi inançlı, imanlı insan bunların yaptığı gibi kelle kesebilir, kadınlara tecavüz edebilir, köle pazarlarında kadınları satabilir, çocukları diri diri gömebilir. Bunun adına cihat diyorlar. Bunlar İslamiyet adına değil İslamiyet karşıtlığı için ortaya çıkarılmış, tetikçi örgüttür" diye konuştu.

IŞİD'in, Türkiye topraklarından dün Kobani'ye de saldırdığını kaydeden Demirtaş, şu iddiada bulundu:

"Fotoğraflar ve görüntüler var. Toprak Mahsulleri Ofisi resmi bir kurumdur ve Türkiye'nin sınırları içindedir. Görüntülerde açık açık var. IŞİD barbarları Toprak Mahsulleri Ofisi'nin silolarından Kobani'ye ateş ediyorlar. Nasıl oraya giriyorlar rahat rahat? Nasıl oradan bu şekilde bir savaş yürütüyorlar, bunu açıklamaları lazım."

Demirtaş, Başbakan Davutoğlu'nun bu konuda açıklama yapması gerektiğini dile getirdi.

Hükümetin kendilerini IŞİD'ten daha tehlikeli gördüğünü aktaran Demirtaş, şunları kaydetti: "Bu anlayışla 'barışı getireceğiz' diyorlar. Barıştan başka bir şey anlıyor bunlar, biz başka anlıyoruz. Bunlar barış denilince, yıllardır mücadele edenler gideceğiz, Sultanın önünde önümüzü ilikleyip diz çökeceğiz zannediyorlar. Böyle olunca barış olmuş olacak zannediyorlar. Oysa biz barıştan başka bir şey anlıyoruz. Yan yana duracağız, dimdik duracağız, eşit duracağız. Ne siz önümüzde boyun bükün diz kırın, ne de biz kimsenin önünde diz çökeriz. Barış eşit şartlarda, adil, adaletli şekilde olabilir ancak."