Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Yıldız Mabeyn Köşkü'nde gerçekleşen kabulde, Türkiye-ABD ilişkilerinin yanı sıra bölgesel konular da ele alındı.

ABD Senatosu Üyesi Kirsten Gillibrand başkanlığındaki heyetin kabulünde, iki yakın ortak ve müttefik konumundaki Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğinin, ortak değerler ve saygı temelinde daha da derinleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Suriye ve Irak'taki son gelişmelerin de ele alındığı kabulde, başta IŞİD ve PKK olmak üzere terör örgütlerinden kaynaklanan tehdit karşısında Türkiye-ABD ilişkilerinin ve işbirliğinin daha da önem kazandığına işaret edildi.

ABD Senato Heyeti'nin Türkiye'nin Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapmasından ve insani yardımlardan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdir ve teşekkürlerini de ilettiği öğrenildi. 

DAVUTOĞLU DA HEYET İLE BİR ARAYA GELDİ

Bu görüşmenin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu da İstanbul'da ABD'li heyetle bir araya geldi.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisinde gerçekleşen görüşmede yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmede, Suriye'deki gelişmeler, terör olayları ve ABD heyetinin görüşme talebi doğrultusunda Irak Başika'da IŞİD ile çatışmanın ele alındığı öngörülüyor.