Richard Moore: IŞİD'e katılmak isteyen çok var

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, İngiltere'den IŞİD'e katılmak isteyen çok sayıda kişinin olduğunu söyledi.

Haberler - DHA 25.03.2015 - 18:38

Richard Moore: IŞİD'e katılmak isteyen çok var

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir'e gelen İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, ilk olarak vali Güngör Azim Tuna'yı makamında ziyaret etti. Moore daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

Moore burada gazetecilerin çeşitli sorularını da yanıtladı. Büyükelçi Moore bir gazetecinin "İngiltere'den 3 genç kız IŞİD'e katılmak için üzerinden Suriye'ye geçtiği tahmin ediliyor. Bununla ilgili olarak 3 kızın ailesi de dün İstanbul'a gelerek görüşmelerde bulunmuş. Bununla ilgili olarak gelinen son nokta nedir?" şeklindeki sorusu üzerine şöyle dedi:

"Gerçekten bu belirli bir durum hakkında yorumlamak istemiyorum. Tabi ki o aileye destek veriyoruz. Konsolosluğumuz destek veriyor. Fakat maalesef bu fenomen daha yaygın. Sadece bu üç kız değil İngiltere'den IŞİD'e katılmak isteyen çok var. Türkiye'de de var. Türkiye'de son rakamlara göre belki bin- bin beş yüz kişi var. Oraya gittiler. Bizden altı yüz kişi falan gitti. Fransa'dan, Almanya'dan, Ortadoğu ülkelerinden de var. Çok zor. Biz Türk yetkilileriyle çok yakın işbirliği yapıyoruz. Türkiye için zor. Çünkü onların Suriye ve Irak ile bin iki yüz kilometre sınırları var. Çok zor bir şey. Biz demokratik toplumlarda oturuyoruz. Eğer bu çocuklar, kişiler gizlice Suriye'ye gitmek içir hazırlanıyorlarsa onu tanımak zor. Fakat kararlı bir şekilde beraber çalışıyoruz. İnşallah IŞİD'in tehdidini yavaş yavaş azaltacağız."

Büyükelçi Richard Moore, bir gazetecinin "Beşiktaş taraftarı olduğunuz söyleniyor" demesi üzerine de "Evet Beşiktaşlıyım. Çünkü ilk defa Türkiye'ye geldiğim zaman bana herkes 'Hangi takımı destekliyorsun?' diye sordu. Ben ' Chelsea' diye cevap verdim ama onlar için yeterli değildi. 'Hangi Türk takımını destekliyorsun?' diye sordular. O zaman seçmen gerekiyor. 1987 yılından 1993'e kadar oldukça ünlü teknik direktör vardı. Bir Gordon Milne vardı. İngiliz bir adam, teknik direktör, 'Tamam' dedim. Beşiktaş'ı seçtim" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...