IŞİD'in kullandığı 3 bina imha edildi

Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Kunduriyah ve Arap İzzah bölgelerinde, IŞİD'lilerce kullanıldığı tespit edilen 3 bina, TSK'ya ait savaş uçakları tarafından vurularak imha edildi.

Anadolu Ajansı - DHA 02.09.2016 - 12:05 | Son Güncelleme : 02.09.2016 - 15:40

IŞİD'in kullandığı 3 bina imha edildi
Arşiv

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı harekatının IŞİD başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos 2016'da başlatıldığı hatırlatıldı.

Harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile BM'nin IŞİD'le mücadeleye yönelik aldığı kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü belirtildi.

Bu kapsamda bugün saat 11.52'de Kunduriyah, saat 11.57 ve 12.00'de Arap İzzah bölgelerinde IŞİD mensubu teröristlerce kullanıldığı tespit ve teyit edilen 3 binanın Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları tarafından vurularak imha edildiği bildirildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgesinde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren TSK, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir.

Bu kapsamda sivil zayiatın meydana gelmemesi maksadıyla son teknolojik yöntemler kullanılmakta, buna ilişkin tüm tedbirler alınmakta, elde edilen görüntü ve tespitlerle, hedefler hassasiyetle saptanmakta, hedeflerin sivil yerleşim yerlerine belirli kıstaslardan daha yakın olmamasına ve sivillerin zarar görmemesine mutlak şekilde dikkat edilmektedir.

Etki altına alınması uygun bulunan terörist hedefleri, hedefin imhası için gerekli ve orantılı ateş sağlayan uygun mühimmatla (akıllı/güdümlü)bir plan dahilinde ateş altına alınmakta, kesin terörist olduğu teyit edilmeyen hedefler asla ateş altına alınmamaktadır."

SURİYE'DEKİ IŞİD HEDEFLERİ BOMBALANIYOR

Öte yandan harekat kapsamında Cerablus'tan kaçan IŞİD'lilerin bulunduğu Bab güzergahı üzerindeki köylerde bulunan mevziler Türk savaş uçakları tarafından vuruluyor.

Cerablus'a bağlı Gandıra Köyü'ndeki IŞİD hedeflerine 3 sorti yapan savaş uçakları, hedefleri tam isabetle vurdu. Hedeflerin vurulmasıyla yükselen dumanlar sınırın Türkiye tarafından da görüldü.

Oğuzeli ilçesine bağlı Devehöyük Mahallesi'nin karşısında bulunan Gandıra ile Bozhüyük, Küllü ile Zugara köylerinde yaşayan Suriyeliler'in de sınıra yakın bir mesafeye araçlarıyla gelerek bekledikleri görüldü.

SINIRDAKİ MAYINLARIN TEMİZLİĞİ DEVAM EDİYOR

Bu arada Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısında bulunan ve IŞİD'den arındırılarak ÖSO denetimine geçen Cerablus'un Türkiye sınırına yakın noktalarında bulunan mayın ve patlayıcıların kontrollü şekilde imhası devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de sınır hattındaki güvenlik önlemlerini en üst seviyede tutmayı sürdürüyor.

Sayfa Yükleniyor...