Fikri Işık: Bölge DAEŞ'ten temizlenince Başika'yı görüşeceğiz

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bölgenin terör örgütü DAEŞ’ten temizlendikten sonra Başika konusunun değerlendirileceğini ifade etti.

ntv.com.tr 11.01.2017 - 12:51 | Son Güncelleme : 11.01.2017 - 16:17

Fikri Işık: Bölge DAEŞ'ten temizlenince Başika'yı görüşeceğiz

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası'ndaki Milli Piyade Tüfeği'nin (MPT-76) teslim törenine katıldı.

Milli Savunma Bakanı, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Fikri Işık, Başika Kampı'yla ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

“Suriyelilerin kendi topraklarına dönmesi Türkiye’nin hedefidir. Harekatı yaptıktan sonra şehirlerin imarı, tekrar yaşanır hale getirilmesi için Türkiye büyük faaliyet yürütüyor. Bu çalışmalarda sivillerin de bulunması gerekiyor. Hukuki boşlukları dolduran bir düzenleme yapıldı. Ek görev tazminatının verilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

Irak’a önemli bir ziyaret yaptık. Verimli bir ziyaret oldu. Başika Kampı da gündeme geldi. Türkiye Irak’ın toprak bütünlüğü, egemenlik hakları ve üniter yapısına saygılıdır. Irak ile hiçbir problemin olmasına Türkiye müsaade etmeyecek. Musul yakınlarında, Başika'da, Gedu üs bölgesinde Türk askerinin varlığı, Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi bir keyfiyet değildir, bir zorunluluktur. Bölgeden DEAŞ'ın temizlenmesi, sökülüp atılması, Musul'un tekrar güvenli bir şehir haline gelmesi Irak'ın güvenliği kadar Türkiye'nin güvenliği açışından da önemlidir.

DEAŞ'tan bölgenin temizlenmesi için şu anda Başika Kampı'nda Türk askeri gerçekten büyük bir hizmet veriyor. Şu ana kadar 700'ün üzerinde DEAŞ üyesi terörist etkisiz hale getirildi ve 6 binin üzerinde Haşdi Vatani veya diğer unsunlardan insanlara bölgenin DEAŞ'tan temizlenmesi için eğitim verildi. Dolayısıyla Başika Kampının amacı öncelikle DEAŞ'ın bölgeden tamamen temizlenmesi, arkasından da bölgede hiçbir terör örgütünün barınmaması için, başta PKK/PYD olmak üzere, burada gerekli çalışmaların yapılması. Bütün bölge terör örgütlerinden arındırıldıktan sonra Türk tarafı ile Irak tarafı Başika Kampı konusunu tekrar oturacak ve değerlendirecek. Burada bizim çok net olduğumuz nokta, Türkiye'nin kesinlikle Irak'ın toprak bütünlüğünde veya egemenliği konusunda hiçbir tereddüt taşımamasıdır. Buna Türkiye'nin saygısını her şekilde ifade ediyoruz. Bu DEAŞ temizliğinden sonra oturacağız bu konuyu dostane şekilde çözeceğiz. Bu konuda Türkiye'nin de hiçbir ön yargısı yok, Irak'ın da bu noktada hiçbir şekilde endişesinin, tereddüdünün olmaması gerekiyor."

Düzenleen törende Türk mühendislerince tasarlanan yerli üretim MPT-76, Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, tüfeği Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'a verdi.

Törenin ardından Milli Savunma Bakanı Işık ve Orgeneral Çolak, binadaki atış poligonuna gitti.

Bakan Fikri Işık ve Orgeneral Salih Zeki Çolak, piyade tüfeğiyle atış gerçekleştirdi. Işık ve Çolak, 5’er atışla hedefi tam isabetle vurdular.

Sayfa Yükleniyor...