Işık: Dinlemeler yurtdışı destekli

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, telefon dinlemelerinin dış destekle yapıldığını savundu. Işık, “Fakat hırsız evdeyse ne yapacaksınız? Bizim ortaya çıkarmaya çalıştığımız bunu kim dinlemiş, nasıl dinlemiş" dedi.

Anadolu Ajansı 05.03.2014 - 10:52

Işık: Dinlemeler yurtdışı destekli

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, telefon dinlemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Işık, kriptolu telefonlarda dışarıdan sisteme girmenin, içeriden yardım alınmadan mümkün olmadığını belirterek, "Fakat hırsız evdeyse ne yapacaksınız? Kriptolu telefonların dinlendiği net. Bizim ortaya çıkarmaya çalıştığımız bunu kim dinlemiş, nasıl dinlemiş" dedi.

Dinlemelerin dışarıdan destek alınarak yapıldığını savunan Bakan Işık, "Türkiye'de hiçbir iç yapının bu kadar geniş bir dinlemeyi dışarıdan destek almadan gerçekleştirebileceğini düşünmüyorum" diye konuştu.

Kriptolu telefonlara ilişkin tüm sistemi gözden geçirmek zorunda olduklarını belirten Işık, şöyle konuştu: "Şu anda TÜBİTAK içerisinde iki aşamalı bir soruşturma yürütüyoruz. Yaptığımız inceleme ve soruşturmaların sonucunda gerekli görürsek adli soruşturmaya başvurabiliriz.”

Işık, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dinlemelerle ilgili Devlet Denetleme Kurulu’na talimat vermesiyle ilgili olarak, "Bundan büyük memnuniyet duyuyorum. Çünkü Türkiye artık bu yükten kurtulmalı" dedi.

Işık, "TÜBİTAK'ta amiri yerine abisinden talimat alan insanları asla tutmayacağız, bu net" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...