Eski Genelkurmay Başkanı Koşaner neden istifa ettiğini anlattı

Darbe girişimini araştıran komisyona konuşan eski Genelkurmay Başkanı Koşaner neden istifa ettiğini anlattı.

NTV Haber 26.10.2016 - 17:22 | Son Güncelleme : 26.10.2016 - 17:38

ışık koşaner.jpg

TBMM 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'i dinledi.

O dönemde sürdürülen kumpas davalarını hatırlatan Koşaner, neden istifa ettiğini şu sözlerle anlattı:

"TSK'dan büyük bir kitle hapisteydi. Savcı ve hakimler bir şey yapmıyordu. Rastgele toplu tutuklamalar vardı ve bunlarla TSK'ya mesaj veriliyordu. Mesaj, aşağılamak ve kendi kadrolarına yer açmaktı.

Biz askeriz, biz emir verdiğimiz zaman o asker ölüme gider. Biz de personelin hakkını ölümüne savunduk. Yüksek Askeri Şura'da bu askerlerin hepsini bana attıracaklardı, bu mümkün değildi. Yaptığım zaman ben de bu suça ortak olurdum."

"Asker içinde bir daha böyle bir yapılanma olmaması için ne yapılmalı?" sorusunu da yanıtlayan Koşaner, "Bırakın asker kendi kendini korusun. Müdahale etmeyin yeter. Gerekli değişimler yapılsın ama müdahale edilmesin. Hiç birimiz darbe taraftarı değiliz. Geçmişte olanları da bize yüklemeyin" dedi.

YAŞ ÖNCESİ İSTİFA

Işık Koşaner, 2010 yılı Yüksek Askeri Şura kararı ile Genelkurmay Başkanlığı görevine atanmıştı. 2013 yılına kadar görev süresi olan Koşaner, 29 Temmuz 2011 tarihinde -yani 1 Ağustos 2011 tarihinde başlayacak 2011 YAŞ toplantıları öncesinde- hava, kara ve deniz kuvvetleri komutanlarıyla birlikte emekliliğini istemişti.

Genelkurmay Başkanlığı'nı bırakmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Koşaner, Balyoz ve benzeri davalara atıfta bulunarak "Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek birçok hukukçunun da ifade ettiği gibi mümkün değildir" ifadelerini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...