İsimsiz kahramanlar

Her yaz döneminde Türkiye'den dört bir yanında çıkan ve adeta insanların ciğerlerini yakan orman yangınlarıyla mücadele sırasında 1968 ila 2000 yılları arasında 102 kişi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 20.07.2012 - 10:30

İsimsiz kahramanlar

Değişik kesimlerce Türkiye'nin sorunları arasında gösterilen ve yüzde 90'u insan kaynaklı olan orman yangınlarında her yıl binlerce hektar alan kül olurken, pek çok insanın göz yaşları arasında izlediği facialarda  sivillerin yanı sıra yerli ve yabancı kamu görevlileri, arama kurtarma ekipleri canla başla mücadele ediyor.

Genelde orman sahalarına ve tarım arazilerine bazen ise evlere köylere zarar veren orman yangınlarıyla mücadele sırasında aralarında Türk ve Rus pilotlar, şoförler, işçiler, köylülerin yer aldığı 102 kişi 1968 ila 2010 yılları arasında değişik bölgelerde çıkan yangınlarda hayatını kaybetti.

Orman Genel Müdürlüğü Orman Koruma ve Yangınla Mücadele Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan araştırmaya göre, Türkiye'nin ilk orman yangını şehidi 10 Temmuz 1968'de Antalya Gündoğmuş'taki olayda hayatını kaybeden orman muhafaza memuru Zeki Eren oldu. Son şehit ise 7 Ekim 2010'de Ankara Bala'da çıkan yangında hayatını kaybeden orman muhafaza memuru Bayram Gürbüz olarak kayıtlara geçti.

Yangınlarla mücadelede geçen 44 yıllık süreçte, 9 orman muhafaza memuru, 46 orman işçisi, 7 şoför, 16 asker, 7 orman yüksek mühendisi, 6 Türk pilot, 3 Rus pilot, 3 dozer ya da greyder operatörü, 1 itfaiye eri, 2 orman mühendisi, 1 köylü ile 1 Rus teknisyen alevlerle mücadele sırasında hayatını kaybetti.


Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda 25 Temmuz 1994 tarihinde, bir çobanın mısır pişirmek için yaktığı ateş önce anıza, ardından da ormana sıçramıştı.

Ekiplerin olağan üste çalışmasıyla ancak 57 saat sonra kontrol altına alınabilen yangında, 4 bin 49 hektarlık orman sahası küle dönmüştü.

Yangın söndürme çalışmalarını bizzat yönetmek için tarihi yarımadaya giden, dönemin Çanakkale Orman Bölge Müdürü Talat Göktepe, ölümle burun buruna gelen 5 personelini kurtarmış, ancak kendisi alevler içinde kalarak hayatını kaybetmişti.

Göktepe'nin anısına Conkbayırı yakınlarında dikilen anıt, Çanakkale Savaşları'nda şehit olan askerlerin yattığı mezarlıklar ile oluşturulan anıtları ziyaret için Türkiye'nin dört bir yanından gelen kişilerin uğrak yerlerinden birisi oldu.

Bronz anıtta, Göktepe'nin Arıburnu bölgesindeki ağaçları kurtarmak için yangınla ettiği mücadelesi figüre ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...