İşkencecilerin fotoğrafı 30 yıl sonra ortaya çıktı

Yayıncı İlhan Erdost'u 12 Eylül döneminde işkenceyle öldüren askerlerin fotoğrafları ilk kez 'Utanç Müzesi'nde gün yüzüne çıktı.

07.09.2011 - 09:49

İşkencecilerin fotoğrafı 30 yıl sonra ortaya çıktı

12 Eylül askeri darbesi döneminde gözaltına alındıktan sonra işkenceyle öldürülen yayıncı İlhan Erdost’un katillerine ait fotoğraflar ilk defa gün yüzüne çıktı. Söz konusu fotoğraflar dün Ankara’da açılan ‘Utanç Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Bir mahkeme salonunda çekilen fotoğraflarda Astsubay Şükrü Bal ve dört er görülüyor.

Radikal gazetesinin haberine göre, Erdost 1980’de ‘yasak yayın bulundurduğu ve yayımladığı’ gerekçesiyle kardeşi Muzaffer Erdost’la birlikte gözaltına alınarak Mamak Askeri Cezaevi’ne konuldu. İki kardeş yoğun işkence gördü. İlhan Erdost kardeşinin gözleri önünde hayatını kaybetti. Askerler Astsubay Şükrü Bal, Çavuş Ahmet Şeker, erler Metin Gündoğan, İbrahim Keskin ve Kısmet Çağlar yargılandı ve çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Darbe döneminin bu korkunç hikâyesinin fotoğrafları dün Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından bu yıl ikincisi açılan Utanç Müzesi’nde yer aldı.

Sergide İlhan Erdost için özel bir bölüm hazırlandı. Ailesi tarafından yıllardır saklanan, İlhan Erdost’un hâlâ üzerinde kan lekeleri bulunan pantolonu, kırık saati ve içinde 1030 lira bulunan cüzdanı sergilendi. Müzede Erdost’u öldüren askerlerin fotoğrafları da ilk defa kamuoyuna açıldı.

Federasyon yetkililerinden Mehmet Özer, askerlerin fotoğraflarının bulunduğu zarfın üzerinde Erdost ailesi tarafından ‘Biz yaşadığımız sürece bu zarf açılmasın’ diye not düşüldüğünü belirterek şunları söyledi:

"Fotoğraflar çekildiği tarihten bu yana bir zarfa konularak saklandı. Aile bir kan davası güttüğü mesajı vermemek için yıllardır bu zarfı açmadı."

Özer, Erdost’un, kardeşi Muzaffer Erdost’un darbenin gerçek yüzünün anlaşılması için fotoğrafların müzede sergilenmesine izin verdiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...