İşkenceye verilen en ağır ceza: Müebbet hapis

Yargıtay, Engin Çeber'in Metris Cezaevi’nde işkence sonucu ölümüyle ilgili infaz koruma memurları Selahattin Apaydın, Sami Ergazi ve Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu hakkındaki müebbet hapis cezalarını onadı.

12.11.2013 - 00:28

İşkenceye verilen en ağır ceza: Müebbet hapis

Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde ‘işkence ve kötü muamele’ sonucu hayatını kaybettiği olayla ilgili davada Yargıtay nihai kararını verdi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Çeber'in ölümüne yol açan işkenceye doğrudan katılmasa da 'ihmal suretiyle' buna göz yumduğu gerekçesiyle 2. müdür Fuat Karaosmanoğlu hakkında verilen müebbet hapis cezasını onadı.

Yüksek Mahkeme, infaz koruma memuru Sami Ergazi ve başgardiyan Selahattin Apaydın'a verilen müebbet hapis cezalarını da onadı. Karar Türk hukuk tarihinde işkenceye verilen en ağır ceza oldu.

Sanık infaz koruma memurlarından Nihat Kızılkaya hakkındaki ‘işkence’ suçundan 2 yıl 6 aylık, polislerden Mehmet Pek ve Abdülmüttalip Bozyel hakkında, işkence suçunu üçer kez işledikleri için verilen ayrı ayrı 2 yıl 6 aylık ceza da kesinleşti.

Buna karşın, polis Aliye Uçak hakkındaki karar ‘kasten yaralama’kapsamına girdiği gerekçesiyle bozuldu.

Sarıyer'de dergi dağıtırken gözaltına alınan Engin Çeber, önce karakolda dövülmüş ardından Metris Cezaevi'nde gördüğü kötü muamele sonucu 10 Ekim 2008'de hayatını kaybetmişti. Çeber davasında Metris Cezaevi güvenlik kameralası görüntüleri en önemli deliller arasında yer almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...